31 °C

Dolar erken seçim riskiyle yükselişe geçti

TBMM başkanlık seçimi sonucunun erken seçim riskini artırmasıyla kur yükseldi.

Dolar erken seçim riskiyle yükselişe geçti

TBMM başkanlığı seçiminin son turunda muhalefet partilerinin ortak bir aday üzerinde uzlaşamamasının koalisyona ilişkin soru işaretlerini ve erken seçim riskini artırmasıyla dün dolar/TL akşam saatlerinde yükselirken, piyasalar hükümet kurma sürecini, Yunanistan'daki gelişmeleri ve ABD tarım dışı istihdam verisini izleyecek.

Dolar/TL, TBMM başkanlık seçimi sonuçları ardından kademeli olarak 2.69 seviyesini aştıktan sonra bu sabah saat 08:48'de 2.6935/2.6950 seviyesinden işlem görüyor. Dün saat 18: 12'de 2.8352/2.8363 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 2.8372/2.8392, 2.9811/2.9827 seviyesindeki euro/TL ise aynı saatte 2.9809/2.9834 seviyesindeydi.

Meclis başkanlığı seçiminin dünkü dördüncü ve son turunda en çok oyu alan AK Parti'nin adayı İsmet Yılmaz, başkan olarak seçilirken, partilerin ortak bir adayda uzlaşamamaları bu süreçten sonra başlayacak koalisyon görüşmelerinden bir hükümet çıkmasını zora sokarken, erken seçim ihtimalini de gündeme getirebilir.

AK Parti'nin TBMM başkanlığı için "çok iddialı bir isim olmayan" Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ı aday göstermesinin ardından AKP'nin Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı destekleyebileceği ve bir AK Parti-CHP koalisyonu ihtimalinin güçlendiği belirtilmişti.

Ancak Yılmaz'ın seçilmesi bu ihtimali zayıflatmış görünüyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da dün akşam, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan görevi almasıyla birlikte kuşatıcı bir koalisyon kurulması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

İstanbul Analytics'ten Atilla Yeşilada, gelecek hafta yapılması beklenen Davutoğlu-Kılıçdaroğlu zirvesinde iki liderin başkanlık seçiminden sonra iyice belirginleşen güven sorununu aşarsa, bir koalisyona gidilebileceğini söyleyerek, "Aksi halde bütün yollar erken seçime çıkıyor" dedi. Yeşilada şöyle devam etti: "Türkiye seçimden bu yana büyük ölçüde suni koalisyon senaryolarını satın alarak gelişmekte olan piyasalardan pozitif anlamda ayrıştı. Bugün de ABD tarımdışı istihdam verisine kadar AK Parti -MHP koalisyonu hayali satın alınırsa, hiç şaşırmayız. Fakat, biraz uzun vadeli düşünenler, başkanlık yarışının verdiği gerçek sinyalin AK Parti-CHP'nin iyice zorlaştığı olduğunu görecektir. Olası bir erken seçimin ekonomide yıkım olacağı ise Mayıs-Haziran verilerinden açıkça okunuyor.
TL cinsinden varlıklarda bir beklenti balonu var, eğer AK Parti-CHP veya MHP koalisyonu gerçekleşirse bu balon bir süre daha şişik kalabilir, ama tersi durumda uçuruma düşeceğiz."

Euro, Yunanistan konusunun Pazar günü gerçekleşecek olan referandumdan önce çözülemeyeceği beklentileriyle baskı altında seyrine devam ederken, dün ABD'de açıklanan ADP verisi sonrası değer kazanan dolarda bugün saat 15:30'da açıklanacak olan tarımdışı istihdam verisi bekleniyor.

Beklentilerin üzerinde açıklanacak bir veri dolarda global bazda daha fazla güçlenmenin önünü açabilir.

ABD'de ADP Ulusal İstihdam Raporu'na göre, özel sektörde istihdam artışı Haziran'da 237 bin ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Piyasaların izlediği bir diğer önemli konu olan Yunanistan'da ise başbakan Alexis Tsipras, kreditörlerin mali yardım karşılığı istediği kemer sıkma tedbirler hakkında Pazar günü yapılacak referandumda Yunan halkından ret oyu kullanmalarını istedi.

Tahvil-bono piyasasında 14 Haziran 2017 itfalı tahvilin bileşik faizi, dün spot kapanışta son işlemde yüzde 9.70 seviyesindeydi.

Öte yandan 12 Mart 2025 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi ise bugün spot kapanışta ortalama yüzde 9.41, valörde son işlemde yüzde 9.42 seviyesindeydi. 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap