5 °C

Dolar hızla düşüyor

Moody's açıklaması ve Rusya ile ilişkilerin tekrar iyileşme adımlarıyla aşağı yönlü seyrini sürdüren dolar 2,97'nin altına indi.

Dolar hızla düşüyor

Dolar/TL'de Moody's'den Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesi ardından başlayan düşüş eğilimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinin iki ülke siyasi ve ekonomik ilişkilerinin yeniden düzelme yoluna gireceği beklentileriyle kur ve faizde aşağı yön sürüyor.

Geçen haftayı Moody's endişesi ile 3.02 civarında tamamlayan dolar/TL dün günü 2.97'nin hemen altında tamamlamıştı. Dolar/TL bu sabah ise güne 2.9620/2.9635 seviyesinde başladı.

Dün akşam saatlerinde 3.1325 civarında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte 3.1324/3.1343, 3.2970 civarında olan euro/TL ise 3.3028/3.3050 seviyesinde bulunuyor.

Erdoğan ve Putin arasında dün St. Petersburg'da yapılan görüşmeye ilişkin bilgi veren bir Cumhurbaşkanlığı yetkilisi, Türkiye ve Rusya arasında ilişkilerin normalleşmesi konusunda açık bir uzlaşı olduğunu, görüşmenin ardından genel havanın son derece olumlu olduğunu söylemişti.

Görüşme sonrasında ise Erdoğan, "Görüşmeler neticesinde siyasi, iktisadi alanlarda iki ülke arasındaki ilişkileri tekrar olması gereken seviyelere çıkarma kararı aldık" derken, Putin ise "Türkiye ile ilişkilerin tümüyle onarılmasını istiyoruz ve bunu yapacağız" dedi.

Bankacılar bugün iç ve dış veri gündeminin zayıf olduğunu belirtirken, küresel piyasaların iç gelişmeler üzerinde belirleyici olabileceğini söylediler.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap