7 °C

Dolar yoğun haftaya yatay başladı

Dolar kuru, önemli gündem maddelerini yer aldığı haftaya 2,95 seviyesindeki seyrini sürdürerek başladı.

Dolar yoğun haftaya yatay başladı

Dolar/TL, ABD'de Cuma günü açıklanan verilerin Fed'in faizleri artırmak için acele etmeyebileceğini göstermesi ardından yönünü aşağı çevirirken, dış gelişmelerin izleneceği piyasada bu hafta en önemli gündem maddesi Fitch'in Cuma günü açıklanması beklenen not gözden geçirmesi olacak.

Cuma günü piyasaların kapanış saatlerinde 2.9481/2.9488 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.9538/2.9550 seviyesinde.

Cuma günü aynı saatte 3.1243/3.1253 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.1253/2.1268, 3.3010/3.3019 civarında olan euro/TL ise 3.2966/3.2984 seviyesinde bulunuyor.

Denizbank Özel Bankacılık Grup Yönetmeni Orkun Gödek, bu hafta yurtiçinde asıl olarak Fitch'in kredi notu gözden geçirmesinin izleneceğini, yurtdışı tarafta ise verilerin de yoğun olacağını söyledi. Bu sabah kötü gelen Japonya büyüme verisine rağmen Asya olumlu, özellikle Çin hisseleri yukarıda. Bugün veri açısından sakin bir gün dolayısıyla piyasada da sakin bir seyir görebiliriz. Yarınki Hazine ihalesi önemli, güçlü talep ile faiz düşerse dolar/TL'de de 2.95'in altını kalıcı olarak kırabiliriz. Dolar/TL'de ilk etapta 2.95-2.98 arası işlem yoğunluğu bekliyorum hafta içi, 2.95'in altında ise bant aşağı yönde biraz daha genişleyebilir" dedi.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notuyla derecelendiren Moody's ve Fitch, darbe girişiminin ardından Türkiye'yi gözden geçirmeye almıştı.

Moody's 8 Ağustos'ta yaptığı açıklamada kredi notu gözden geçirmesinin sona ermediğini belirtti.

S&P ise darbe girişiminin hemen ardından kredi notunu bir kademe indirerek, Türkiye'nin ülke riskini de "orta derecede yüksek risk" düzeyinden "yüksek riske" revize etti.

Fitch ise yıl başında açıkladığı takvime göre kredi notu hakkındaki kararını 19 Ağustos'ta açıklayabilir.

Hazine Ağustos ayı borçlanma programı çerçevesinde yarın 11 Şubat 2026 itfalı tahvili yeniden ihraç edeceğini hatırlattı.

Asya borsaları, Çin hisselerinde yaşanan hızlı artışın Japonya'da geçtiğimiz çeyrek dönemde ekonomik büyümenin yavaşladığını gösteren verilere baskın gelmesiyle destek buldu. 

Diğer gelişen piyasalarda da yükselişler görülürken, bunda İngiltere Merkez Bankası'nın (BOE) varlık alımlarında artışa gitmesi ve küresel büyük merkez bankalarının parasal genişleme programlarını devam ettirmesi sonucu gelişmiş ülke tahvil getirilerinde yaşanan düşüşten dolayı gelişmekte olan ülkelerin daha cazip hale gelmesi de etkili.

Yurtiçinde bugün saat 10:00'da Mayıs ayı işsizlik verileri açıklanacak. Yurtdışında ise saat 11:30'da İngiltere sanayi üretimi, saat 15:30'da ise ABD NY Fed imalat endeksi açıklanacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap