Dolar yönünü aşağı çevirdi

Geçtiğimiz hafta boyunca 3 lira civarında dalgalı bir seyir izleyen dolar kuru, yeni haftanın ilk gününde 2,98'in hemen üzerinde tutunmaya çalışıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçen hafta 3 civarında sert dalgalı bir seyir izleyen ve gelişmekte olan para birimlerinden negatif ayrışan kur, tahvil getirileri ve CDS'ler Moody's'den Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesiyle birlikte yönünü aşağı çevirdi. 

Bankacılar bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin önemine vurgu yaparken, haftanın kalanında küresel piyasaların da yakından takip edileceğini söylediler. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başladığı kredi notu gözden geçirmesinin sona ermediğini açıkladı. 

Moody's tarafından Cuma gecesi yapılan açıklamada, gözden geçirmenin 18 Temmuz'dan itibaren 90 gün içinde tamamlanacağı belirtilerek, "Moody's darbenin başarısız olmasına rağmen Türkiye'nin (politika üreten kurumlar, iş iklimi, dış şoklara karşı tamponlar ve büyüme görünümünün) karşı karşıya olduğu mevcut zorlukların darbe girişimi sonrasında artacağını düşünmeye devam etmektedir" denildi. 

Kuruluş Türkiye'nin kredi notunu "negatif" görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviye olan Baa3 düzeyinde derecelendiriyor. Türkiye derecelendirme kuruluşlarından sadece iki tanesinden yatırım yapılabilir düzeyde nota sahip. 

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta yüzde 9.82 seviyesinde gerçekleşirken, valörde son işlem yüzde 9.90 oldu. 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz bugün spot kapanışta yüzde 9.77, valörde son işlem yüzde 9.72 seviyesindeydi. 

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise Cuma günü spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 9.25 seviyesinden gerçekleşti. İki yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz bugün spot kapanışta yüzde 9.24 seviyesindeydi. 

Türkiye'nin 5 yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS'ler ise Moody's sonrası 250 baz puandan 12 baz puan düşüşle 19 Temmuz'dan beri en düşük seviyeye geriledi. 

Cuma günü 3.02'nin hemen altında işlem gören dolar/TL  bugün piyasaların kapanış saatleri itibariyle 2.9810/2.9819 seviyesinde işlem gördü. Cuma günü akşam saatlerinde 3.18 civarında işlem gören sepet bazında TL  aynı saatte 3.1425/3.1436, 3.34 civarında olan euro/TL ise 3.3041/3.3055 seviyesinde bulunuyor. 

Dolar/TL darbe girişimi sonrası 3.0970 ile tarihi zirveyi görürken, 15 Temmuz Cuma günü darbe girişimi öncesi kapanış seviyesine göre TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 6.7'ye ulaşmıştı. Şu anda ise bu kayıp yüzde 3 civarında seyrediyor.  

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Moody's sonrası piyasada bir rahatlama var. Her ne kadar bu bir not teyidi olmasa ve kuruluş bir karar açıklamayı ileri bir tarihe ertelese de bu bile piyasaya destek sağladı. Bu hafta Cumhurbaşkanı'nın Rusya'ya gidişi yakından takip edilecek. İki ülke ilişkilerinin tekrar düzelmesi ekonomi açısından önemli bu ziyaret yakından takip edilecek" dedi. 

Rusya ziyareti önemli

Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün Rusya'nın St.Petersburg kentinde bir görüşme yapması bekleniyor. 

Darbe girişiminin ardından Batılı müttefiklerinden beklediği desteği göremediğini belirten Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, uçak krizinden sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün yapacağı ilk yüz yüze görüşmede ilişkilerde yeni bir sayfa açmayı planlıyor. 

İki liderin görüşmesinde turizm ve ticari ilişkilerin yeniden kriz öncesi döneme dönmesi, Suriye'deki görüş ayrılıklarının giderilmesi ve enerji işbirliğinin canlandırılması gündemde ilk sırayı alacak.