11 °C

Dolarda düşüş eğilimi sürüyor

ECB'den daha fazla parasal genişleme sinyali ve petrol fiyatlarındaki toparlanma ile dolar 3,01 seviyelerine düştü.

Dolarda düşüş eğilimi sürüyor

Avrupa Merkez Bankası'nın dün daha fazla parasal genişlemeye gidebileceği yönünde verdiği sinyaller ve petrol fiyatlarındaki toparlanmanın TL dahil gelişmekte olan ülke para birimlerine olumlu yansımasıyla dolar/TL geriliyor.

Küresel risk iştahında toparlanmaya paralel dolar/TL bu sabah 3.01 seviyesinin altına inerken, piyasalar yoğun dış veri gündemi ile petrol fiyatlarındaki seyri izleyecek.

Dün piyasaların kapanış saatlerinde 3.0275/3.0285 seviyesinde olan dolar/TL bu sabah 3.0121/3.0130 seviyesinde. Dün aynı saatte 3.1517/3.1525 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.1369/3.1380, 3.2752/3.2760 civarındaki euro/TL ise 3.2625/3.2632 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün saat 10:30'da Almanya hizmetler ve imalat PMI, saat 11:00'de Euro Bölgesi hizmetler ve imalat PMI, saat 11:30'da İngiltere perakende satışlar, saat 16:45'te ABD imalat PMI ve saat 17:00'de ABD ikinci el konut satışları verileri açıklanacak.

Dün ECB'nin Mart'ta ek parasal genişlemeye gidebileceği yönünde verdiği işaretler ve petrol fiyatlarının 30.7 dolarda olmasının gelişmekte olan ülke para birimlerini olumlu etkilediğini söyleyen bir bankacı, "Küresel risk iştahında toparlanma var bu sabah, asya borsaları da artıda. TL de diğer gelişmekte olan ülke paralarına paralel diyebiliriz. Dün de TL dolar karşısında yaklaşık yüzde 1 değer kazandı. Dolar/TL de 3.00 seviyesi kritik destek anlamında" dedi.

Öte yandan TCMB Başkanı Erdem Başçı, dün akşam Davos'ta yaptığı açıklamalarda şu aşamada geniş faiz koridorunu terk etmek için erken olduğuna karar verdiklerini, ilave politika araçlarının koridora ihtiyacı azaltacağına güvendiklerinde veya küresel problemler çözüldüğünde sadeleşmeyi ele alabileceklerini söyledi.

ECB Başkanı Mario Draghi, politika faizinin yüzde 0.05'te sabit bırakılması kararının ardından düzenlenen basın toplantısında, "Para politikası duruşunu gözden geçirmek gerekli olacak, Mart'ta yeniden gözden geçirebiliriz" dedi.

Asya borsaları, ECB'den daha fazla parasal genişleme olabileceği sinyallerinin gelmesi ve petrol fiyatlarının 12 yılın en düşük seviyelerinden toparlanma sinyalleri vermesi ile yükseldi.

Petrol fiyatları ABD ve Avrupa'da soğuyan hava ve güçlenen mali piyasaların, işlemcilere zayıf petrol fiyatlarından pozisyon almaları için fırsat yaratması üzerine bugün üst üste ikinci gün yükseldi.

Brent ham petrolün varil fiyatı 98 sent artarak 30.23 dolara yükselirken, haftalık yüzde 4'lük kazanca hazırlanıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.