DSİ bekçi alımı başvurusu nasıl, nereden yapılıyor? Bekçi alımı başvuru şartları belli oldu

DSİ bekçi alımı başvuru işlemleri devam ediyor. DSİ tarafından duyurulan alıma dair ilanlar İŞKUR üzerinden yayımlanırken, adaylar DSİ bekçi alımı başvuru işlemlerini İŞKUR iş ilanları üzerinden gerçekleştirebilecek. DSİ bekçi alımı başvuruları 30 Temmuz'da sona erecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) bekçi alımı yapacağını duyurdu. 50 personelin istihdam edileceği DSİ bekçi alımı sürecinde personeller 21 farklı şehirde görevlendirilecekler. DSİ bekçi alımı ilanları İŞKUR üzerinden yayımlanırken, adaylar bekçi alımı için başvuru işlemlerini de İŞKUR iş ilanlarından yapacaklar.

DSİ bekçi alımı kapsamında Bursa, İzmir, Eskişehir, Konya, Karaman, Aksaray, Niğde, Bolu, Adana, Osmaniye, Diyarbakır, Yozgat, Antalya, İstanbul, Mardin, Van, Kahramanmaraş, Gaziantep, Trabzon, Giresun ve Gümüşhane illerinde görev yapmak üzere personeller istihdam edilecek.

DSİ bekçi alımı başvuru şartları

DSİ bekçi alımı başvuru sürecinde adaylar 2020 KPSS (B) grubu puan sıralaması esas alınarak yerleştirilecek. Başvuru yapacak adaylarda şu şartlar aranacak:

Genel şartlar

1. Türk Vatandaşı olmak

2. Son başvuru tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak

3. Kamu haklarından mahrum bulunmamak

4. Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak

5. Askerlik durumu itibariyle;

a) Askerlikle ilgisi bulunmamak

b) Askerlik çağına gelmemiş bulunmak

c) Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

6. Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek hastalık ve benzeri durumu bulunmamak.

Özel şartlar

1. Ortaöğretim kurumlarından mezun olmak.

2. ÖSYM tarafından 2020 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS-P94 puan türünden en az 55 (elli beş) puan almış olmak.

Başvuru tarihleri ne zaman sona erecek?

20 Temmuz'da başlayan DSİ bekçi alımı başvuru işlemleri 30 Temmuz 2022 tarihinde saat 23.59'da sona erecek. Adaylar başvurularını elektronik ortamda e-Devlet – Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü - Kariyer Kapısı Kamu İşe Alım veya Kariyer Kapısı https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ internet sitesinden e- Devlet şifresi ile yapacak. DSİ bekçi alımı başvuru işlemlerinde tercihte bir sınırlama olmayacak ve adaylar il sayısı kadar tercih yapabilecek.

Sonuçlar ne zaman açıklanacak?

Her pozisyon için belirlenen asil sayısının 4 katı kadar yedek adayın da yer alacağı listeler 5 Ağustos 2022 tarihinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan 'Duyurular' kısmından ve Kariyer Kapısı adresinden ilan edilecek.

DSİ bekçi maaşları ne kadar?

DSİ bekçi alımı başvurusu yapacakların en çok merak ettiği hususların başında verilecek maaşlar geliyor. Sözleşmeli ücretlerine göre destek personeli kapsamında çalışacak personellerde hizmet yılına göre maaşlar değişkenlik gösteriyor. Buna göre hizmet yılı 5 yıldan az olanlar 4 bin 960 lira 66 kuruş, 5-10 yıl olanlar 5 bin 36 lira 45 kuruş, 10-15 yıl olanlar 5 bin 188 lira 41 kuruş, 15-20 yıl ve üzeri olanlar ise 5 bin 264 lira 19 kuruş maaş alıyorlar. Temmuz ayı zam oranı yansıtılmamış olan bu ücretler, ağustos ayından itibaren zamlı olarak ödenecektir.