7 °C

DTP'li Tuğluk için fezleke hazırlanıyor

Cumhuriyet Başsavcılığı, "Kürtler ayrılmayı bile tartışmaya başlayabilir" diyen Tuğluk hakkında inceleme başlattı

DTP'li Tuğluk için fezleke hazırlanıyor

 

 

DİYARBAKIR - Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, "Demokratik süreç tıkanırsa, Kürtler ayrılmayı bile tartışmaya başlayabilir" diyen Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır milletvekili Aysel Tuğluk hakkında inceleme başlattı. Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlanacağı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Eylül'de DTP'nin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin Diyarbakır'da düzenlediği "onurlu bir barışa evet" mitingi öncesinde Sümer Park'ta kurulan "Barış Çadırı"nda gazetecilere "Demokratik Açılım" ile ilgili değerlendirmelerde bulunan DTP'li Tuğluk'un bazı gazetelerde yer alan ifadelerini incelemeye aldı.

Savcılığın, Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu kapsayan 7/2. maddesi uyarınca, Tuğluk'un dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırlayacağı kaydedildi.

Hazırlanacak fezlekenin, Adalet Bakanlığı aracılığıyla TBMM Başkanlığı'na sunulacağı öğrenildi.

Tuğluk'un "demokratik açılım sürecinin tıkanması halinde Kürtlerin ayrılmayı bile tartışmaya başlayabileceği" yönündeki ifadeleri gazetelerde yer almıştı.

Tuğluk'un ayrıca, "Kürtler haklarının güvence altına alınmasını istiyor. PKK sadece silahlı bir örgüt olarak değerlendirilmemeli. PKK'nın kitle gücü var. Akıllı devlet, Öcalan'ı sürece katar" dediği belirtilmişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap