21 °C

Dünya pirinç üretimi artacak

Çin ve Hindistan'daki yüksek rekoltenin pirinç üretimini 10 milyon ton artıracağı öngörülüyor.

Dünya pirinç üretimi artacak

BURSA - Uluslararası Hububat Konseyi'nin (IGC), raporuna göre, Çin ve Hindistan'daki yüksek rekoltelere bağlı olarak Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde dünya pirinç üretiminin, 10 milyon ton artışla 450 milyon tona ulaşması bekleniyor.

IGC'nin raporuna göre, geçen dönem 440 milyon ton düzeyinde gerçekleştiği belirtilen dünya pirinç üretiminin, Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde, yüzde 2 oranında yükselişle 450 milyon ton olarak gerçekleşeceği öngörülüyor.

Konsey, üretim öngörüsünün geçen yıldan artırılmasının, Çin ve Hindistan'ın yüksek rekoltelerinden kaynaklandığını belirtiyor.

Aynı dönemlerde dünya pirinç tüketiminin ise 11 milyon ton artışla 448 milyon tona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Geçen dönem 31 milyon ton düzeyinde gerçekleştiği belirtilen pirinç ticareti ise bu sezon, 30,3 milyon ton civarında öngörülüyor. Konsey, dünya pirinç ticaretinin geçen yılki yükselmeden sonra, Filipinler'e olan teslimatlardaki büyük düşme nedeniyle yüzde 2 civarında düşeceğini belirtiyor.

Üretim ve tüketime ilişkin tahminler ışığında, dünya pirinç stoklarının, Temmuz 2010/Haziran 2011 döneminde, 2 milyon ton yükselişle, rekor düzey olan 96 milyon tona ulaşması bekleniyor.

Başlıca ihracatçıların (ABD, Hindistan, Pakistan, Tayland ve Vietnam) 2009/10 sezonunda 28 milyon ton olarak gerçekleştiği belirtilen dönem sonu pirinç stoklarının, 29 milyon tona çıkacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap