30 °C

Dünya sallanmaya devam ediyor

Tayvan'daki 6.4'lük depremden sonra Şili de 6.1'lik artçı şokla sallandı

Dünya sallanmaya devam ediyor

TAIPEI/WASHINGTON - Tayvan'da TSİ 02.18'de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremden sonra, TSİ 03.59'da Şili 6,1 büyüklüğünde artçı şokla sarsıldı.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu, artçı depremin merkezinin Valparaiso kentinden 39 kilometre batı açıklarında, 34 kilometre derinlikte olduğunu bildirdi.

"Yüzyılın en büyük depremlerinden biri" olarak nitelenen 8,8 büyüklüğündeki depremin meydana geldiği Şili'de, geçen 4 günde 'büyük' sayılan yaklaşık 150 artçı sarsıntı kaydedildi.

Öte yandan Tayvan Meteoroloji İdaresi, ülkedeki depremin merkezinin güneydeki Kaohsiung bölgesinde ve 5 kilometre derinlikte olduğunu bildirdi.

Başkent Taipei'den de hissedilen ve bazı bölgelerde elektrik kesintilerine, hızlı tren seferlerinde gecikmelere yol açan depremde ilk belirlemelere göre can kaybı meydana gelmedi. Tsunami alarmı da verilmedi.

Aktif deprem kuşağında yer alan ve 1999 yılındaki 7,6 büyüklüğündeki deprem sonucu yaklaşık 2.300 kişinin öldüğü Tayvan, son olarak 26 Şubatta 5,7 büyüklüğünde sallanmış, can kaybı meydana gelmemişti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap