13 °C

E-5 gece yarısına kadar kapalı

İBB, metro inşaatının Pendik mevkisinde toprak kayması sonucu E-5 karayolu trafiğe kapatıldı.

E-5 gece yarısına kadar kapalı

İSTANBUL - Kadıköy-Kartal-Pendik-Sabiha Gökçen metro inşaatının, Pendik Köprüsü yakınlarında göçük meydana geldi. Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, metro inşaatındaki göçükle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için çalışmalar bitene kadar, gece yarısından önce trafik normal seyrine dönmeyecek" dedi.

Alınan bilgiye göre, devam eden metro inşaatının E-5 karayolu Pendik Köprüsü yakınlarında yolun altında meydana gelen göçük nedeniyle olay yerine itfaiye ve ambulans ekipleri sevk edildi.

Tedbir amacıyla E-5 karayolunun her iki yönü de trafiğe kapatıldı.

"Ölü yaralı yok"

İBB İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı, metro inşaatının Pendik mevkisinde toprak kayması meydana geldiğini ve ölü ile yaralının bulunmadığını bildirdi.

Belediyenin basın danışmanlığından yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Metro inşaatında Pendik mevkisinde toprak kayması meydana geldi. Tedbir amaçlı E-5 kısa süre için trafiğe kapatıldı. Yolda çökme veya kayma riski yok."

Ölü ve yaralı bulunmadığı ifade edilen açıklamada, detaylı bilgilerin daha sonra verileceği kaydedildi.

Vapur seferleri arttı

D 100 karayolunun trafiğe kapanması nedeniyle arabalı vapur seferlerini artırdı.

İDO'dan yapılan açıklamada, İstanbul Metrosu Kartal-Kadıköy inşaatının Kaynarca-Pendik arasındaki tünel kazı çalışmaları sırasında meydana gelen toprak kayması nedeniyle D 100 karayolunun iki yönlü trafiğe kapandığı hatırlatıldı.

Avrupa–Anadolu ve Anadolu-Avrupa yakası arasındaki trafik yoğunluğunun azatılması için arabalı vapur seferlerinin arttırıldığı kaydedilen açıklamada, Sirkeci-Harem hattında bulunan 6 arabalı vapur seferinde tarifeli çalışmanın kaldırıldığı, vapurların doldur-boşalt sistemiyle kesintisiz çalışacağı bildirildi.

Trafik  normale gece yarısı dönecek

Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, metro inşaatındaki göçükle ilgili çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için çalışmalar bitene kadar, gece yarısından önce trafik normal seyrine dönmeyecek" dedi.

Pendik Belediye Başkanı Salih Kenan Şahin, metro inşaatındaki göçükle ilgili olay yerinde incelemelerde bulundu.

İncelemelerin ardından Şahin, basın mensuplarının çeşitli soruları üzerine, şunları söyledi:

"Metronun 1. etap Kartal-Kaynarca hattına gelen çalışma, daha sonra havalimanına gidecek önemli bir hattır. Buradaki zemin daha önceden dere vadisi olan ve üzeri dolgu olarak kapatılmış bir zemin.Yaklaşık 20-25 metre derinlikte metro çalışmaları devam ediyor. Ancak bu yüzeydeki dolgu alanının, galeri açımı sırasında, aşağıya doğru kayması söz konusu. Asfalt yüzeyden yaklaşık 8 metre aşağıda bir kayma meydana gelmiş. Çökme sırasında insan ve mal açısından bir sıkıntı olmadı."

Ağır tonajlı araçların yoldan geçmesi sebebiyle yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için yolun ihtiyatlı bir şekilde iki taraflı kapatıldığını hatırlatan Şahin, by-pas hattı yapılarak yan yolların devreye sokulmaya çalışıldığını anlattı.

Yaklaşık bir saate kadar yan yol çalışmalarının biteceğini ve akabinde trafiğin akıcı hale döneceğini kaydeden Şahin, aksamanın çökme ile ilgili değil, çökmenin meydana geldiği yerin öneminden kaynaklandığını ifade etti.

Çalışmaların akşam saatlerine kadar devam edeceğini, özeliklek kaymanın meydana geldiği yerde betonlama çalışmasının devam edeceğini belirten Şahin, "Yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kalınmaması için çalışmalar bitene kadar, gece yarısından önce trafik normal seyrine dönmeyecek" dedi.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap