14 °C

E-imza ve mobil imza 1 milyon 700 bine ulaştı

Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla 1 milyon 700 bin e-imza ve mobil imza üretilirken, aktif olarak kullanılan e-imza sayısı 750 bin, mobil imza sayısı ise 21 bin 473'e ulaştı

E-imza ve mobil imza 1 milyon 700 bine ulaştı

Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Hizmet Sağlayıcı olarak yetkilendirilen TÜRKKEP'den yapılan açıklamaya göre, KEP hizmetlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte e-imza'nın da kullanımı artıyor. 

İş süreçlerinin verimli ve tasarruflu yürütülmesini sağlayan e-imza ve KEP sayesinde elektronik ortamda resmi, hukuki, ticari yazışmalar ve belge gönderimleri "yasal geçerli" ve güvenli biçimde gerçekleştirilebiliyor. 

Özel sektöre ve vatandaşa önemli katma değerler sağlayan e-imza ve KEP kullanımı, yüzde 50 ile yüzde 90 arasında maliyet tasarrufu sağlıyor ve doğanın korunmasına da katkıda bulunuyor. 

BTK verilerine göre, Türkiye'de geçen yıl sonu itibarıyla 1 milyon 700 bin e-imza ve mobil imza üretildi. Aktif olarak kullanılan e-imza sayısı 750 bin, mobil imza sayısı ise 21 bin 473'e ulaştı. 

e-imza sahiplerinin yüzde 19'unu 19-25 yaş arası, yüzde 40'ını 25-40 yaş arası, yüzde 41'ini 40 yaş ve üstü kullanıcılar oluşturuyor. 2014 sonu itibarıyla toplam 150 bin KEP adresi kullanılıyor. 

KEP adreslerinin yüzde 90'ını kurumsal, yüzde 10'unu bireysel adresler oluşturuyor. e-imza, Türkiye'de yüzde 46 MERSİS, EKAP, UYAP gibi yaygın kamu uygulamalarında, yüzde 54 ise bankacılık, finans ve ticari işlemlerde olmak üzere özel sektörde kullanılıyor. 

Kullanıcıların yüzde 90'ı e-imza'dan memnun olduğunu belirtirken, kadın kullanıcılarda bu oran yüzde 95'e ulaşıyor. e-imza ve mobil imza sayılarının özellikle KEP sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte daha fazla artacağı öngörülüyor. 

Geçen yıl KEP'in e-imza sayısına katkısı 50 bin adedin üzerinde oldu. Bu yıl içerisinde KEP kullanımı amaçlı e-imza veya mobil imza edinenlerin sayısının birkaç kat daha artacağı öngörülüyor. e-kimlik uygulamasına geçiş sonrasında bireysel amaçlı e-imza kullanımının daha da yaygınlaşması bekleniyor. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, e-imza ve KEP'in iş yapış yöntemlerini ve süreçlerini doğrudan etkilediğini belirterek, "2020 yılında e-imza sayısının 5 milyona, KEP hesap sayısının da 8 milyona ulaşmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap