9 °C

Economist: Putin saltanatının en büyük krizi

İngiliz Economist dergisinin "Liderler" bölümünde Rusya Devlet Başkanı Vadimir Putin'e yönelik sert eleştiriler yer aldı

Economist: Putin saltanatının en büyük krizi

dunya.com

Economist'in "İnsan ne ekerse onu biçer" başlıklı yazısında Rus ekonomisinin krize sürüklenmesi ve rublenin tepetaklak olması Vladimir Putin'in kavgacı, aç gözlü ve paranoyak olmasına bağlanılıyor. 

"Saltanatının en büyük krizi"

Ruble üç haftada yüzde 40 değer kaybetti. Bu Putin saltanatının en büyük krizi. Ve tamamen kendisinin hatası denilen yazı şöyle devam ediyor:

"Hırsızlar rejiminin sonucu"

"Yaşanan kriz kleptokrasinin (hırsızlar rejimi) sonuçlarıdır. Putin Rus ekonomisinde yapısal hiçbir reform yapmadı. Rus ekonomisini petrol ve doğalgazın başını çektiği enerji endüstrisine emanet etti. Ekonomiyi himaye ve yolsuzuklar yerine adalet ve rekabet temellerine oturtsaydı bir çok şey çok farklı olurdu."

Rus Merkez Bankası kasasında 370 milyar dolar bulunmasına rağmen Rusya'nın 600 milyar dolar yabancı para biriminden borcu bulunuyor. 

Kısa vadede Putin'in hızla resesyona sürüklenen ekonomiyi ayağa kaldıramasının imkansız olduğu belirtilen yazıda krizin aşılması için şu reçete veriliyor:

"Putin Medvedev'i görevden almalı"
 
"Rusya uzun vadede krizi aşmak için şu iki önemli adım atılmalı. Birincisi, Rus birlikleri doğu Ukrayna'dan çekilmeli. Kiev hükümetiyle oturup bir anlaşmaya varılmalı. Böylece Batı, Rusya'ya uyguladığı ambargoyu kaldırabilir.  İkinci olarak, Rusya ekonomik modelini değiştirmeli. Petrol ve doğalgaza dayalı ekonomi yerine, rekabetin önünün açıldığı, imalat ve yüksek teknoloji alanlarında üretimin desteklendiği, yolsuzluk yerine adaletin egemen kılındığı bir ekonomik modele geçilmeli. Bütün bunları hayata geçirmek için Putin , Başbakan Dmitry Medvedev'in yerine 11 yıldır başarıyla Finans Bakanlığı yapan Alexei Kudrin'i geçirmeli. Oligarklar bundan hoşlanmayacak ama bu Rus halkı için en iyisi."

"Finansal ve ekonomik bağlar kesilebilir"

Yaşanılan kritik süreçte yapılması gerekenlerin hiç birisinin yapılmayacağı ifede edilen yazı şöyle son buluyor:

"Üzülerek belirtmeliyiz Putin, Rus ekonomik krizinin çözümü için gerekli adımların hiçbirisini atmayacak. Putin Batı'ya karşı söylemini daha da sertleştirecek. Ukrayna ve diğer komşu ülkeleri karıştırmaya devam edecek. Otarşisini büyütmek için Batı'yla ekonomik ve finansal bağı olan Rusların bağlantısını kesecek belki de."

The Economist'e abone olmak için tıklayın!

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.