2 °C

Eğitim Sen'in mitingine 1 yıl sonra dava

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ''Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı'' adlı mitinge katılan KESK'li 42 kişiye 1 yıldan 3 yıla kadar hapis davası açtı.

Eğitim Sen'in mitingine 1 yıl sonra dava

ANKARA - Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Eğitim Sen'in 17 Nisan 2010'da Ankara'da, ''Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı'' talebiyle düzenlediği miting nedeniyle, çoğunluğunu KESK üyelerinin oluşturduğu 42 kişi hakkında dava açtı.

Sanıkların, ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet ettiği'' savunularak, 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede, KESK'e bağlı Eğitim Sen'in, geçen yıl, ''Demokratik, kamusal, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı'' adı altında ülke genelinde imza kampanyası düzenlediği belirtildi.

Miting günü, çeşitli sivil toplum kuruluşu, sendika ve konfederasyonların yetkilileri olan sanıkların, Türkiye'nin değişik illerinden gelen yaklaşık 10 bin kişiyi, beraber hazırladıkları organizasyonla şehir merkezinde topladıkları anlatılan iddianamede, Ankara Valiliğinin ise bu toplantıya izin vermediği bildirildi.

Kitleleri yönlendirme iddiası

Şehir merkezinde biraraya gelen yaklaşık 10 bin kişilik kalabalığın, Kurtuluş Kavşağı, Ziya Gökalp Caddesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı önü ve Kolej Kavşağı güzergahını araç trafiğine kapatacak şekilde kortej oluşturduğu anlatılan iddianamede, güvenlik güçlerinin, bu kalabalığı yönlendiren sanıklara ve yolları kapatan kalabalığa, yasa dışı toplantının dağılması yönünde ikazda bulunduğu ifade edildi.

Ancak bu ikaza aldırış edilmeyerek, eylemin sürdürüldüğü kaydedilen iddianamede, saat 10.15'ten 14.30'a kadar şehir trafiği ve yollarının kapatıldığı belirtildi.

İddianamede, sanıkların, ''Yasadışı gösteriyi düzenledikleri ve kitleleri yönlendirdikleri'' savunularak, bu eylemlerinin ''2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet'' suçunu oluşturduğu öne sürüldü.

İddianamede, eski KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Eğitim Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç'ın da arasında bulunduğu, çoğu KESK üyesi 42 kişinin 1 yıl 6'şar aydan 3'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunuldu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.