8 °C

Elektrikte altyapıya 18 milyar lira yatırım

Elektrikte altyapı iyileştirmeleri için, 2016-2020 yılları arasındaki dönemde 18 milyar lira harcanacak.

Elektrikte altyapıya 18 milyar lira yatırım

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Genel Sekreteri Uğur Yüksel, elektrik dağıtımında orta vadede yapılacak yatırımların ilgili kurumların beklentisiyle yaklaşık yüzde 120 arttırıldığını belirterek, “2016-2020 döneminde elektrikte altyapı iyileştirmeleri için 18,4 milyar lira yatırım yapılacak. Yatırım bütçesinin 17 milyar liralık bölümü şebeke, 1 milyar lirası da teknoloji yenilemeye ayrıldı" dedi.

Yüksel, yaptığı açıklamada, elektrik dağıtım şirketlerinin 2011-2015 döneminde 8,5 milyar lira bütçe ayırdığını, bu miktarın 2016-2020 döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) talimatıyla arttırıldığını söyledi.

Yatırımların eskiyen, yaşlanan şebekelerin yenilenmesinde, nüfus ve talep artışı meydana gelen bölgelerin elektrik altyapısının güçlendirilmesinde kullanılacağını anlatan Yüksel, şöyle konuştu:

'Dağıtım bedeline yansıdı'

"Elektrik dağıtımında orta vadede yapılacak yatırımlar yaklaşık yüzde 120 arttırıldı. 2016-2020 döneminde elektrikte altyapı iyileştirmeleri için 18,4 milyar lira yatırım yapılacak. Yatırım bütçesinin 17 milyar liralık bölümü şebeke, 1 milyar lirası da teknoloji yenilemeye ayrıldı. Yatırım miktarı ocak ayından itibaren geçerli olan yüzde 6,8'lik zammın içindeki dağıtım bedeli artışına da yansıdı. Ocak 2015 ile Ocak 2016 arasında kilovatsaat başına dağıtım bedeli 3 kuruş arttı. Bu artışın en temel nedeni daha önce dağıtım, iletimi, kayıp enerji ve sayaç okuma bedeli olarak isimlendirilen 4 ayrı kalemin dağıtım bedeli olarak tek başlıkta toplanması. İlaveten, dağıtım şirketlerinin 5 yıllık yatırım yükümlülüklerinin 8,5 milyardan 18,4 milyar liraya çıkarılması da kilovaatsaat başına gelen bu 3 kuruşluk artışın içinde yer alıyor." 

'Yaşlı şebekeler kesinti sayısını artırıyor'

Türkiye elektrik dağıtım şebekesinin ortalama yaşının 30 yılın üzerinde olduğunu ifade eden Yüksel, “Özelleştirmelerin hedeflenenden daha geç tamamlanması ve kamu döneminde dağıtım şebekesi yatırımlarının yeterli seviyede yapılamaması, Türkiye dağıtım şebekesini Avrupa'nın en yaşlı şebekelerinden birisi haline getirdi. Bu durum doğal olarak kesinti sayılarını arttırıyor, kesinti sürelerini uzatıyor. Bakım ve onarım maliyetlerini yükseltiyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Şebekenin bir an önce yenilenmesi gerektiğinin altını çizen Yüksel, "Sadece mevcut şebekeyi yenilemek de yetmiyor. Türkiye'nin büyüyen enerji talebini karşılamak ve kentsel dönüşümün yol açtığı yeni yerleşim merkezlerine elektrik verebilmek için yeni dağıtım şebekesi yatırımlarına da ihtiyaç var. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) döneminde Türkiye'nin yıllık yatırım bütçesi 550 milyon lira ile sınırlıydı. Özel şirketler sadece bu yıl 3,7 milyar lira yatırım yapacaklar ve 2020 itibarıyla bu rakam 18,4 milyar lirayı bulacak" diye konuştu.

'Akıllı şebekeye geçiş süreci olumsuz etkilenebilir'

Yüksel, bu artışların gerekçesinin belli olduğunu, Bakanlık ve EPDK tarafından dağıtım şirketlerinin yatırım süreçlerinin denetlendiğini vurguladı.

Dağıtım şirketlerinin herhangi bir nedenle yatırımları gerçekleştirmemeleri durumunda finansal yaptırımlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Yüksel, teknoloji yatırımları için ayrılan bütçenin akıllı şebekeye geçiş süreçlerini olumsuz etkileyebileceğini ve bu husustaki görüşlerini de EPDK ile paylaştıklarını dile getirdi.

Yüksel, kurumun bu konuyu değerlendireceğini ve özellikle Türkiye Akıllı Şebeke Yol Haritası çalışmasını da dikkate alarak, bu bütçeyi artırabileceğini düşündüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.