Emekli, maaşını bu ay zamlı alacak

Zararsız, emeklilerin Mart ayında en fazla 99.74 TL zam farkı alacaklarını açıkladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - SGK Başkanı M. Emin Zararsız, Torba Yasa'nın geç onaylanmasından dolayı doğan emekli maaşı zam farklarının, bu ay emekli maaşlarına yansıtılacağını söyledi. Zararsız, emeklilerin Mart ayında en fazla 99.74 TL zam farkı alacaklarını açıkladı.

SGK Başkanı M. Emin Zararsız'ın yaptığı açıklamada, emekli maaşı zam farklarının bu ay emekli maaşlarına yansıtılacağını açıkladı. Zararsız, "Ocak ayında biz kanun gereği maaşlara yüzde 2.67 zam yaptık. Dolayısıyla net sizin maaşınız 100 TL idi diyelim ki, 60 TL zam yapılması gerekiyordu. 160 TL'ye çıkacaktı. Biz bunun yüzde 2.67'sini Ocak ayında zaten verdik. Şubat'ta da verdik. Dolayısıyla yüzde 2.67+2.67 bir miktar parayı ödedik emekliye. 120 TL'den 2 tane yüzde 2.67'yi düş. Bu kadar parayı fark olarak vereceğiz. Bu neden polemik konusu yapıldı ben anlamıyorum" dedi.

Zararsız, zamlı maaş ödemelerine ilişkin hazırlıklarını Şubat ayından itibaren tamamladıklarını ifade ederek, "Kanun yürürlüğe girseydi Emekli Ocak ‘ta 60 TL Fark alacaktı. Ama kanun yürürlüğe zamanında girmediği için emekli bunun belirli bir bölümünü Ocak ve Şubat aylarında aldı. Aradaki farkı vereceğiz. Mart ayında zaten emeklilerin maaşına 60 TL katılarak ödeme yapılacak. Mart ayında bir daha fark oluşmayacak ki. Kanun Şubat'ta yürürlüğe girdi. Benim ilk ödeme dönemim 17 Mart zaten, ben her türlü hazırlığımı yapmışım. Hatta kanun bir hafta kadar önce çıksaydı ben Şubat maaşlarını bile zamlı ödeyecektim. 60 TL zamma göre hazırlığımızı yapmıştık biz. Emekliler Mart ayında en fazla 99.74 TL zam farkı alacak" şeklinde konuştu.

Yapılandırma için son gün 2 Mayıs

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, borçlu vatandaşların SGK prim yapılandırmaları için en geç 2 Mayıs Pazartesi gününe kadar SGK İl Müdürlüklerine veya Merkez Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerektiğini söyledi.

Zararsız ayrıca, SGK ve Bağ-Kur borçlularının Ziraat Bankasından kredi alabileceğinin müjdesini verdi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir