17 °C

Emekliler güçlerini birleştirdi

Emekli-Sen öncülüğünde bir araya gelen 5 emekli sendikası, ortak bildiri yayımlayarak, milletvekili seçimi öncesinde taleplerini dile getirdi.

Emekliler güçlerini birleştirdi

Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, ülkedeki büyümeden emekliye "refah payı" verilmesini ve emekli aylığı hesaplanırken "gıda enflasyonu"nun dikkate alınmasını istedi. 

Emekli-Sen öncülüğünde bir araya gelen Türk Emekli-Sen, Yeni Emekli Bir-Sen, Tüm Emekliler Emekli Dul ve Yetimleri Dayanışma Derneği ile Türkiye Muvazzaf ve Emekli Subaylar Sendikası üyeleri, yayımladıkları ortak bildiriyle, milletvekili seçimi öncesinde taleplerini dile getirdi. 

Emekli-Sen Genel Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında bildiriyi okuyan Veli Beysülen, 7 Haziran'daki genel seçimlerin, sayıları 11 milyona yaklaşan ve büyük sorunları bulunan emekliler ile emekli dul ve yetimleri için büyük önem arz ettiğini söyledi. 

Beysülen, bugüne kadar sendikaların ayrı ayrı yaptığı çalışmaların, "sorunların çözümüne katkı sunsa bile yetersiz kaldığının görüldüğünü" ifade ederek, emekli sendikalarının güçlerini birleştirme ve ortak mücadele etme kararı aldığını vurguladı. 

Emeklilerin yüzde 75'inin, 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak giderinin karşılığı olan, açlık sınırının altında aylık aldığını belirten Emekli-Sen Genel Başkanı Beysülen, "Emekli aylıklarının insanca yaşamaya yetecek düzeye çıkarılması için gerçek bir intibak yasasının çıkarılması zorunludur. Ayrım yapmaksızın tüm emeklilerin aylıklarının ülkenin yaşam koşullarını karşılayacak düzeye çıkarılması, gerçek bir intibak yasasının çıkarılmasıyla mümkün olur" dedi. 

Dini bayramlarda birer maaş ikramiye 

Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları arasındaki farkların giderilmesi ve aylıkların emekli sendikalarıyla yapılacak sözleşme hükümlerine göre artırılması için yasal düzenleme yapılmasını da isteyen Veli Beysülen, emeklilerin taleplerini ise şu şekilde sıraladı: 

"Emeklinin insanca yaşamasını sağlayacak gerçek bir intibak yasası derhal çıkarılmalı. Dini bayramlarda emeklilere birer maaş ikramiye verilmeli. Çalışanlara verilen banka promosyonları emeklilere de verilmeli. Emeklilere, sosyal devletin en önemli görevi olan 'ücretsiz sağlık hakkı' sağlanmalı ve sağlık kuruluşlarında emeklilerden katkı, katılım payı alınmasına derhal son verilmeli. Emekli aylıklarının artırılmasında, enflasyon oranı olarak 'gıda enflasyonu' dikkate alınmalı. Ülkenin büyümesinden emeklilere 'refah payı' verilmeli. Çalışan emekliden 'sosyal güvenlik destek primi' alınmasına son verilmeli. Emekli aylığı bağlama yöntemi, hak kayıplarına yol açmayacak ve çalışma döneminde alınan tüm sosyal haklar ile yan ödemeleri kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmeli. Emeklilerin işsiz çocukları için Genel Sağlık Sigortası pirimi alınması, emekli aylığıyla geçinen emeklileri mağdur ediyor. Bu uygulamaya derhal son verilmelidir." 

Beysülen, genel seçim yaklaşırken siyasi partilerin emeklilere yönelik sıkça vaatlerde bulunduğunu, seçim sonrasında ise bu vaatlerin yerine getirilmesinin takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap