19 °C

En çok seçim tecrübesi Bahçeli'de

12 Haziran'da yapılacak seçimlere partisinin başında birkaç kez girecek liderlerin yanı sıra ilk kez katılacak genel başkanlar da var.

En çok seçim tecrübesi Bahçeli'de

ANKARA - 12 Haziran'da yapılacak seçimlere partisinin başında birkaç kez girecek liderlerin yanı sıra ilk kez katılacak genel başkanlar da bulunuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk kez partisinin başında seçime girecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkan olarak üçüncü, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ise dördüncü genel seçimi olacak.

Bahçeli'nin dördüncü seçimi

İlk kez 6 Temmuz 1997 tarihli 5'inci Olağanüstü Kongre sonrasında genel başkanlık görevini üstlenen MHP lideri Devlet Bahçeli, 12 Haziran'daki seçimlere dördüncü kez genel başkan olarak katılacak.

Başbakan'ın üçüncü seçimi

14 Ağustos 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi'ni kuran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkan olarak gireceği üçüncü seçim olacak.

Kılıçdaroğlu'nun ilk sınavı

22-23 Mayıs 2010 tarihinde yapılan kurultayda genel başkan seçilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da partinin başında ilk kez seçime girecek.

Genel başkan olarak ilk kez seçime girenler

17 Mayıs 2009'da yapılan DSP'nin Olağanüstü Kurultayı'nda, genel başkan seçilen Masum Türker'in partisinin başında katılacağı ilk seçim olacak.

26 Ekim 2008 tarihinde Saadet Partisi 3. Olağan Kongresinde genel başkan seçilen Numan Kurtulmuş, 1 Ekim 2010 tarihinde Saadet Partisi'nden ayrıldı ve 1 Kasım 2010 tarihinde kurulan Halkın Sesi Partisi'nin başına geçti. Kurtulmuş, 12 Haziran 2011'de yapılacak seçimlere ilk kez genel başkan olarak katılacak.

15 Ocak 2011'de yapılan Demokrat Parti 10. Olağan Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa seçilen Namık Kemal Zeybek ilk kez seçimlere genel başkan olarak girecek.

Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu'nun 25 Mart 2009 tarihinde vefat etmesiyle birlikte 25 Mayıs 2009'da yapılan olağanüstü kongrede BBP Genel Başkanı oldu. Topçu da bu seçimlere ilk kez genel başkan olarak katılacak.

Hak ve Eşitlik Partisi'ni (HEPAR) 4 Eylül 2008'de kuran Osman Pamukoğlu da genel başkan olarak ilk kez seçime girecek. 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap