10 °C

Enflasyon açıklanıyor

Bugün saat 10.00'da açıklanacak olan kasım ayı enflasyon rakamlarının yüzde 0,46 artacağı öngörülüyor.

Enflasyon açıklanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Kasım ayı enflasyon rakamlarını bugün saat 10.00'da açıklayacak.

asım ayında TÜFE'de yüzde 0,46 artış bekleniyor, yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 8,40 düzeyinde bulunuyor. 

Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) Kasım ayında medyan bazında 0,46 artış beklenirken, yıl sonu enflasyon beklentisi önceki anketteki yüzde 8,15'ten yüzde 8,40'a yükseldi.

Reuters'ın 21 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre, aylık TÜFE değişim beklentileri yüzde 0,21-0,68 artış bandında yer alırken; yıl sonu TÜFE beklentileri yüzde 7,8-9 aralığında bulunuyor.

Yılbaşından bu yana TL'de görülen sert değer kaybı paralelinde kur geçişkenliği ve gıda fiyatlarındaki yüksek seyirle enflasyonun yıl sonunda TCMB'nin yukarı revize edilen yüzde 7,9'luk tahmininin üzerinde kalması bekleniyor.

Merkez Bankası (TCMB) geçen ay açıkladığı yılın son enflasyon raporunda 2015 sonu enflasyon tahminini bir puanlık artışla yüzde 7,9'a yükseltmişti.

Raporun sunumunda konuşan TCMB Başkanı Erdem Başçı, orta vadeli tahminler için enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüldüğü bir çerçeveyi esas aldıklarını belirterek; yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 70 olasılıkla, orta noktası yüzde 7,9 olmak üzere yüzde 7,4-8,4 bandına revize edildiğini açıklamıştı. TCMB'nin 2016 sonuna ilişkin enflasyon tahmini ise yüzde 6,5 seviyesinde.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.