31 °C

Erdoğan: Her türlü adımı atmaya hazırız

Türkiye-Çin İş Forumu'ndan konuşan Erdoğan, "Çin'in Türkiye'de yapacağı yatırımların iki ülke arasında dış ticaret açığını kapatma açısından büyük önem arz ettiğini belirterek, "Biz kolaylaştırıcı her türlü adımı atmaya hazırız" dedi

Erdoğan: Her türlü adımı atmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin ile Türkiye arasındaki dış ticaret açığının 22 milyar dolar olduğunu, bunun daha dengeli ve sürdürülebilir olması için çaba göstermeleri gerektiğini söyledi.

Temaslarda bulunmak için gittiği Çin'de Türkiye-Çin İş Forumu'ndan konuşan Erdoğan, "Çin, Almanya ve Rusya'dan sonra üçüncü büyük ticaret ortağımız. Çin ile ticaretimizde 2002 yılında 1.24 milyar dolar olan açık bugün yaklaşık 22 milyar dolara çıktı. Bu rakamın dengeli ve sürdürülebilir bir hale kavuşturulması için beraberce çaba göstermemiz gerekir, bunu da aramızda değerlendirdik" dedi.

Bugün Endonezya'ya geçecek olan Erdoğan, Çin ziyareti kapsamında Çin Devlet Başkanı ve Başbakanı ile görüşmelerde bulundu.

Çin'in Türkiye'de yapacağı yatırımların iki ülke arasında dış ticaret açığını kapatma açısından büyük önem arz ettiğini belirten Erdoğan, "Biz kolaylaştırıcı her türlü adımı atmaya hazırız" dedi. 

"Döviz kuru baskısından kurtulmak gerek"

Erdoğan, döviz kuru baskısından kurtulmak için de adım atmalarını gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:

"Yuan ve TL ile ithalat ve ihracatı yapmamız gerekiyor ve bunu da etraflıca görüştük. Hazine ve Çin Kalkınma Bankası arasında imzalanan mali işbirliği anlaşması ülkemizde gerçekleştirilecek büyük çaplı projeler için finansman kaynağı sağlayacak. Çin Merkez Bankası'nın Türk borçlanma araçlarından yararlanmaya başlaması, TCMB'nin de Çin tahvil ve bono piyasasında yatırım yapmak için başlattığı süreç sevindirici gelişmelerdir."

"Özel nitelikli bölge kurulması için çalışmalar sürüyor"

Erdoğan, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda özellikle enerji sektörüne büyük yatırımlar yapacağını ve bu çerçevede üçüncü nükleer santral projesinin gündemlerinde olduğunu belirtti. Türkiye'nin Rusya'ya yaptıracağı Mersin Akkuyu ve Japonya-Fransa konsorsiyumuna yaptıracağı Sinop nükleer santralinin ardından yeri henüz kararlaştırılmayan üçüncü bir nükleer santral projesi bulunuyor. Çin daha önce de Türkiye'deki nükleer santral projesine katılmak için Türkiye ile görüşmelerde bulunmuştu.

Türk şirketlerin de Çin'de enerjide yatırım konusunda istekli olduğunun altını çizen Erdoğan, "Ülkemizde özel nitelikli bölge kurulması için hukuki ve teknik nitelikli çalışmalar sürdürülüyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap