21 °C

Erdoğan: Hiçbir yatırımcı pişman olmadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye, büyük yatırım imkanları sunan bir ülke. Şu ana kadar hiçbir uluslararası yatırımcı Türkiye'de yaptığı yatırımlardan, girişimlerinden pişman olmadı" dedi.

Erdoğan: Hiçbir yatırımcı pişman olmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt'e gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında Türk ve Kuveytli iş adamlarıyla bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, ziyaretinin hem ikili ticari ilişkiler hem de bölgesel gelişmeler bağlamında hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan, Kuveyt'i Körfez bölgesinde en önemli ticaret ve yatırım ortaklarından biri olarak gördüklerini, geçen yıl 569 milyon dolar olarak gerçekleşen ikili ticaret hacmini 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Ticari hedeflere ulaşma konusunda iş adamlarına büyük görevler ve sorumluluklar düştüğünü, heyetinde de birçok sektörün Türkiye'deki çatı kuruluşlarının başkanları konumundaki iş adamlarının bulunduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ve Kuveytli iş adamlarının, ilgili bakanlarla sürdürecekleri çalışmalarla geleceğe yönelik önemli adımların atılabileceğini belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyük yatırım imkanları sunan bir ülke olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Kuveytli kardeşlerimizin Türkiye'deki doğrudan yatırımlarının toplam miktarı şu an 2 milyar doların altında, bu rakam bizim hedeflediğimiz, arzu ettiğimiz seviyelerin çok çok uzağında. Türkiye, büyük yatırım imkanları sunan bir ülke. Şu ana kadar hiçbir uluslararası yatırımcı Türkiye'de yaptığı yatırımlardan, girişimlerinden pişman olmadı, nedamet duymadı." 

Kuveyt, Türkiye'nin Körfeze açılan penceresi

Kuveyt, ekonomik olarak Türkiye'nin körfeze açılan penceresidir. Kuveyt Türk Katılım Bankası da başlı başına bir başarı öyküsü olarak aramızdaki ortaklığın sembolüdür" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu bankanın Türkiye'deki şube sayısının 320'ye çıktığını söyledi. Katılım bankalarının finans sektöründeki payının önümüzdeki dönemde daha da artacağına inandığını dile getiren Erdoğan, "Şu anda Ziraat Bankası katılım bankası kuruyor, Vakıfbank katılım bankası kuruyor ve Halkbank katılım bankasını kuruyor. Bunların da katılım bankalarını kurmalarıyla birlikte Türkiye'de finans sektörü içerisinde katılım bankacılığının payı yüzde 25'e yaklaşık olarak ulaşmış olacak" diye konuştu. Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın, Türkiye'den gayrimenkul satın alan Kuveytlilere sağladığı imkanları ve yardımları memnuniyetle takip ettiğini, bu katılım bankasının Türkiye'de yatırım yapmak isteyen Kuveytliler için bir güvence teşkil ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin, Kuveyt hükümetince 'öncelikli yatırım yapılacak ülkeler listesinde' yer alması siz iş adamları için teşvik unsurudur." değerlendirmesinde bulundu.

6-137.jpg

O memurlardan maaşları geri alınabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda da bulundu. Türkiye’nin Kıbrıs’ta garantör ülke olduğunu belirten Erdoğan, “Cumhurbaşkanı Akıncı müzakereleri kafasına göre götüremez” dedi. 

Paralel yapıya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “(Paralel yapı) Bu yapının adamı olduğu tespit edilenler açığa alınacak. Ya bu devletin varlığını kabul edecekler ya yok olacaklar. MGK’dan sonra kararlarımız çok farklı devam edecek" ifadelerini kullandı.

HDP illegal yollarla işimizi sıkıntıya soktu

Erdoğan, çözüm sürecine ilişkin ise "Kürt sorunu var demek artık ayrımcılıktır. Kürt sorunu, bizzat Kürt sorunu vardır diyenlerden kaynaklanıyor. Ülkemizde artık bir Kürt sorunu yoktur. Zaman zaman taraflar diyorlar, sen kim oluyorsun da taraf diyorsun. Bu ülkede devlet vardır. Karşı karşıya oturulan bir masa olması devletin çöktüğü anlamına gelir. Devlet silah bırakmaz, terörist silah taşırsa devlet de gereğini yapar. İç güvenlik konusunun hassas olmasının sebebi de budur. HDP illegal yollarla işimizi sıkıntıya soktu." değerlendirmesinde bulundu.

KPSS'ye de değinen Erdoğan "Haksız yere memur olanlardan maaşların geri alınması düşünülebilir" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap