14 °C

Erdoğan-Trump görüşmesinde ne mesajlar çıktı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Ana gündem maddesi S-400 için Trump, "Karışık bir konu. Farklı çözümler arıyoruz. Türkiye'ye karşı adil olmak zorundasınız" değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan-Trump görüşmesinde ne mesajlar çıktı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Donald Trump ile bir araya geldi.

Görüşmenin başında kısa bir açıklama yapan Erdoğan, Trump ile zirvede bir araya gelmelerini çok anlamlı bulduğunu ifade etti.

Erdoğan, "Şu anda 75 milyar dolarlık bir ekonomi ticaret hacmi noktasındaki zirveye doğru ilerleme hamlemiz var. Savunma sanayisine yönelik attığımız adımlar, atacağımız adımlar var ama her şeyden öte bir stratejik ortaklığımız var. Bu stratejik ortaklığımız tabii birçok alanda dayanışmamızı adeta teşvik ediyor. Bundan sonraki süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceğine olan inancım tamdır." diye konuştu.

S-400 gerilimi ve Türkiye'ye yaptırım sorusu

Trump, S-400 sistemine ilişkin, "Bu konuya bakıyoruz ama bu çift taraflı bir konu. Onlara Türkiye'nin ihtiyacı olan Patriotları almasına izin vermediler. Obama yönetimi bunun satışına izin vermedi. Bu sebeple başka bir füze almak zorunda kaldılar ve bir NATO üyesi.

İnsanlara adil davranmanız gerekiyor. Bence adil davranılmadı kendisine. Türkiye'ye adil davranılmadı. Son derece karmaşık bir durum. Görüşüyoruz. Farklı çözümleri değerlendiriyoruz. Bunun bir sorun olduğu ortada. Erdoğan dostane ilişkiler içinde olduğum bir lider. Türkiye'ye gideceğim ancak şu anda herhangi bir tarih ortada yok" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap