7 °C

Erdoğan: Türkiye geri kabulü durdurur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "AB ile vize serbestisi olmazsa Türkiye göçmen geri kabulünü durdurur" dedi.

Erdoğan: Türkiye geri kabulü durdurur

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden (AB) vizesiz seyahat hakkı almaması halinde AB-Türkiye göçmen anlaşması kapsamında göçmenlerin Türkiye'ye geri kabulünü durduracağını söyledi.

Erdoğan, İtalyan devlet televizyonu RAI'de yayımlanan söyleşisinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hafta sonunda AB'nin vize serbestisini kabul etmemesi halinde Türkiye'nin göçmen ve mültecileri ülkeye geri almasından vazgeçebileceğini söylediği hatırlatıldığında şu cevabı verdi:

"Doğru şeyi söyledi. Göçmenlerin geri gönderilmesinin şartı vizelerin serbestisiydi. Vize serbestisi olmazsa Türkiye göçmenlerin geri kabulünü durdurur" dedi.

Türkiye geçen yıl müzakere edilmeye başlayan mart ayında nihai halini alan AB ile yaptığı Avrupa'ya göçmen ve mülteci girişini azaltmayı amaçlayan anlaşma kapsamında Yunanistan'a ulaşan mülteci ve göçmenleri Türkiye'ye geri almayı kabul etmişti.

Türkiye Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmen sayısını azaltması karşılığında barındırdığı mülteciler için mali yardım, AB üyelik müzakerelerinin hızlandırılması ve Türk vatandaşları için Schengen bölgesinde vizesiz seyahat sözü almıştı.

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap