10 °C

Erdoğan'dan, Babacan ve Başçı'ya: Kendinize çeki düzen verin

Erdoğan, MB Başkanı Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, “Çağırıp konuşacağız. Ama onun bağlı olduğu Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” dedi.

Erdoğan'dan, Babacan ve Başçı'ya: Kendinize çeki düzen verin

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan faiz oranlarını eleştirerek, ciddi bir faiz lobisi tehdidi bulunduğunu ve bunu savunanların ülkeye ihanet içinde olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan ziyareti öncesinde Cumartesi günü Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen basın toplantısında Erdoğan’a faiz oranlarına yönelik eleştirilerinin ardından Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan hakkında gündeme gelen istifa iddiaları soruldu.

Bu yorumların dedikodu olduğunu, ancak kendisinin faiz konusundaki duruşunun da bilindiğini ifade eden Erdoğan, sert biçimde eleştirdiği Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın kendisiyle görüşme talebi olduğunu belirterek, “Çağırıp konuşacağız. Ama onun bağlı olduğu Bakan’la (Ali Babacan) bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Artık biraz kendilerine çeki düzen vermeliler” dedi.

"Merkez Bankası’nda paralel yapı bağlantısı mı var?” sorusu da, Cumnhurbaşkanı’na yöneltildi. Yanıt, “Merkez Bankası’ndaki arkadaşlarımızın paralel yapıyla ilişkili olduklarına ihtimal vermiyorum. Alt takımlarda bu tip insanlar var mıdır, yok mudur? Bunların incelemesini yaptık, yapıyoruz. Fakat üst makamda, karar alma mekanizmasındaki arkadaşlar için böyle bir şey söylemem" şeklinde oldu. 

Çözüm süreci

 Açıklanan 10 madde ile Selahattin Demirtaş’ın açıklamaları birbirini tutmuyor. Adeta hükümeti hesaba çeker bir tavır içinde. Ona göre silahları hükümet bırakacak; silahları bırakması gereken bölücü terör örgütü. Görünen o ki İmralı ile Kandil arasında ciddi bir kopukluk var "Faizler düşmezse Türkiye yatırım yapamaz" görüşünü yineleyen Erdoğan, “Yatırım konusunda duraklama içindeyiz" dedi ve ekledi “Ben Cumhurbaşkanı olarak eleştirimi yaparım, yapabilirim. Buna kimsenin de müdahale etme yetkisi yok. Ortada bir gerçek var, faizler düşmezse yatırıma şiddetle ihtiyacı olan Türkiye, yatırım yapamaz. Nitekim şu anda özel sektörün yatırım noktasında ciddi bir yatırım zaafı var. Yatırım yarışı yok, bir duraklama içindeyiz...” 

"Erdem Başçı'yı çağırıp konuşacağım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'la konuyu yüz yüze de konuştuğunu belirtti. Erdoğan, “Bu arkadaşı çağırıp konuşmadığımı kim söylüyor? Bugünlerde yine bir talebi var, çağırıp konuşacağız tabii. Ama onun bağlı olduğu sayın Bakan’la bunu konuştuk. Ama bakıyorum ki aynı durumdalar. Şimdi burada bu uyarılar yapıldığı halde artık biraz kendine çeki düzen ver. Ben diyorum ki faiz sebeptir enflasyon da neticedir. Bu da benim tezim. O ise enflasyon sebeptir, faiz neticedir diyor. Eğer enflasyon düşerse faizi düşürecekmiş. Bu demek senin yanlış yolda olduğunun alametidir. Bu milletle, girişimciyle, yatırımcıyla dalga geçmenin anlamı yok” diye konuştu. 

Dink cinayeti

Olayda ihmal diye birşey görmem mümkün değil. Ortada kasti olarak işlenen bir cinayet var ve işin bağlantılarının ortaya çıkmasıyla olay daha da aydınlanacak 

"Cumhurbaşkanı'na laf yetiştiriyorsun"

 “Merkez Bankası benim görevim sadece enflasyon ve fiyat istikrarı derse, görevini anlayamamış demektir” diyen Erdoğan şunları söyledi: ''Sen, sene içinde 3-4 kere enflasyonu revize etmeye kalkarsan, burada bir yerde su kaçağı var demektir. Ama sen ne yapıyorsun, Cumhurbaşkanı’na ve aleyhte konuşanlara laf yetiştiriyorsun. Yarın kur yine sıçradı diyecekler, tamam da tedbiri al. Bu işi batılı güçlerin verdiği kararlara göre hareket etmekle sürdüremez, faiz lobisinin verdiği talimatlarla hareket edemez...” Erdoğan ayrıca, “Dünyadaki diğer merkez bankaları enflasyonla mücadele verir, kur düzeni konusunda gövdesini ortaya koyar. Ama bizdeki kaçıyor” değerlendirmesinde de bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.