17 °C

Erdoğan'dan Türkiye'ye yönelik haberlere sert tepki

TESK Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, "Dün uluslararası bir gazete Hacı Bayram Camii'den çıkışımızı fotoğrafını kullanıp bizi teröre destek vermekle suçluyor. Bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir" dedi

Erdoğan'dan Türkiye'ye yönelik haberlere sert tepki

ANKARA - Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun (TESK) Rixos Oteli’nde yapılan 19. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. 

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk kez kürsüden konuşma yapan Erdoğan, "Halkın doğrudan oylarıyla seçilmiş 12'inci Cumhurbaşkanı olarak ilk kez böyle bir toplantıda konuşuyorum. İlk kitlesel buluşmayı esnaf ve sanatkarlarla yapmanın bende ayrı bir heyecanı var" dedi.

Erdoğan’ın gündeminde, bölgedeki terör faaliyetleri üzerinden Türkiye’ye yönelik yapılan eleştiriler ve haberlerdi. İçeride ve dışarıda belli medya kuruluşlarının sistematik şekilde Türkiye ile terörü aynı yere koyma çabasında olduğunu söyleyen Erdoğan, uluslararası bir gazetede yer verilen habere değindi ve şunları söyledi:

"ABD’de, batıda ve içeride bazı medya, el birliğiyle bir saldırı başlattı. Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camii'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden, terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir." 

            140917-fotofoto.jpg

   Erdoğan'ın tepkisine neden olan haber ve fotoğraf, dün New York Times'ın birinci sayfasında yer almıştı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Türkiye ayrım yapmaksızın, her türlü terörün ve terör örgütünün karşısında bir ülkedir. Biz, 'İslami terör' diye bir kavramı asla ve asla hiç bir zaman kabul etmedik, kabul etmiyoruz

Dün uluslararası bir gazete, benim ve Sayın Başbakan'ın Hacı Bayram Camii'nde namazdan çıkarken çekilmiş fotoğrafımızı kullanıyor, altına da bir terör örgütünün o caminin bulunduğu bölgeden, terörist devşirdiğini yazıyor. Çok açık söylüyorum; bu en hafif tabiriyle, edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir.

Türkiye'yi teröre destek veren, göz yuman bir ülke gibi göstermek densizliktir. Yok Türkiye petrol alıyormuş, yok Türkiye silah veriyormuş, hastanede yaralıları tedavi ediyormuş. Bunu defaatle Enerji Bakanım da açıkladı, biz de açıkladık, böyle bir şey asla kesinlikle söz konusu değil.

Bizim için Musul'da alıkonulan 49 can her şeyden önemlidir. Biz konuşurken dikkatli konuşmak zorundayız. Çünkü biz mesuliyet makamındayız. 49 canın hassasiyetini dikkate alarak konuşmak, o hassasiyetle hareket etmek zorundayız. Biz deriz ki bu ülkenin medyası da bu ülkenin siyasi partileri de aynı hassasiyeti taşısınlar.

"Tahriklere hiç kimse aldanmasın"

Sabotajlara itibar etmeyeceğiz, kimi illerimizde, ilçelerimizde çözüm sürecini tahrip etmek amacıyla, sabotaj amaçlı kurulmuş tuzaklara asla düşmeyeceğiz.

Hiç kimse, umutsuz olmasın. Çözüm sürecini sabote etmek, baltalamak için, milletin zihnini bulandırmak için yapılan tahriklere hiç kimse aldanmasın. Türkiye'nin önönde bu meseleyi çözmekten başka bir seçenek yoktur ve inşallah Türkiye, bu meseleyi çözmek için başlattığı süreci güçlendirerek nihayete erdirecektir.

Kredi derecelendirme tepkisi

Avrupa'da batmış, çökmüş, şu anda Avrupa'nın çok ciddi destekleriyle ayakta tutulmaya çalışan ekonomilerin olduğu ülkeye 6 derece birden artış veren bu kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye ile ilgili yaptıkları bu açıklama sadece siyaseten çökertemedikleri bir ükeyi acaba ekonomik noktada nasıl çökertiriz, bu bir projedir, bunun gayretidir.

Yeni Türkiye vurgusu

Yeni Türkiye, unutulanların hatırlandığı bizi biz yapan medeniyet unsurlarının ihya edildiği bir Türkiye'dir.

Yeni Türkiye derken esasında bir yönüyle de tarihimizin ve medeniyetimizin köklerine yüzümüzü dönüyor, unutturulanları yeniden hatırlamaya başlıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Yeni Türkiye acımasız, vahşi, vicdani olmayan bir kalkınma modeli değil refahın adil, vicdan terazisinde tartılmış şekilde dağıtılmasını öngören bir Türkiye'dir. 2023'e milletimizin hayır duasını alarak, ahilik kültürüne sahip çıkarak yürüyeceğiz.

Biz Filistin'deki yaralıları ülkemize aldık, tedavi ediliyorlar. 49 can her şeyden önemlidir. Biz konuşurken dikkatli olmalıyız. Hassasiyetle hareket etmek zorundayız.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap