18 °C

Erdoğan:Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım,Beştepe'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gençleri kabul etti. Erdoğan, "Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz ve anlı şanlı tarihimizi kitaplarımıza bu şekilde geçireceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Başbakan Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra 81 il ve KKTC'den birer kadın ve erkek temsilci genç ile sporcuları kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salondaki gençlere hitaben yaptığı konuşmasına, "Sizler nezdinde tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını tebrik ediyorum. Bu milli günümüz vesilesiyle istikbalimiz olan siz, gençlerimizle bir araya gelmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu özellikle ifade etmek istiyorum." diyerek başladı.

Gençlerin enerjisinin, dinamizminin ve geleceğe umutla bakan gözlerinin kendisine daima mutluluk verdiğini, motivasyon kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, gençlere baktığında özellikle kendi gençlinin aklına geldiğini söyledi.

Kendisi bu yaşlardayken tüm benliklerini kaplayan, heyecanlarıyla hayata nasıl baktıklarını, dünyayı nasıl avuçlarının içinde hissettiklerini gördüğünü aktaran Erdoğan, "Eğer o dönemde böyle ideallerimiz olmasaydı, onlara ulaşmak için kendimizi yetiştirme gayretine girmeseydik, herhalde bugün ulaştığımız bu yerlere gelemezdik." ifadesini kullandı.

'Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Müfredatımızı yeniden düzenleyeceğiz ve anlı şanlı tarihimizi kitaplarımıza bu şekilde geçireceğiz." dedi.

'Artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız'

Gençlere seslenen Erdoğan, "Artık reformları, devrimleri siz yapacaksınız ve Türk milletinin ne kadar güçlü olduğunu dünyaya siz göstereceksiniz." ifadelerini kullandı.

'Ülkemiz, hedeflerinden zerre kadar taviz vermemiştir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaten önlerine çıkartılabilecek tüm engellerin çıkartıldığına ve çıkartılmaya da devam edildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Ben, bütün bu yaşadıklarımızı bir kenara bırakıyorum. Sadece 2013 yılından beri maruz kaldığımız saldırılar, İstiklal Harbimizden bu yana başımıza gelen en ciddi sıkıntılardır. Gezi olaylarından 17-25 Aralık emniyet, yargı darbe girişimine, bölücü örgütün çukur eylemlerinden 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar her biri tarihi nitelikte pek çok olay yaşadık.

Ülkemiz, dünyanın en kanlı terör örgütlerinin saldırısı altında olmasına rağmen, hedeflerinden, yatırımlarından zerre kadar taviz vermemiştir. Yatırımlar yine devam etmiştir. Çünkü biz, kesinlikle ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkartacağız, bu kararlılığın içerisindeyiz. Bu kararlılığın gerisindeki en büyük sebep, gençlerimize güvenli, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye bırakmak ve ülkemize olan bağlılığımızdır."

Başbakan Yıldırım: Gençlikle devlet arasındaki duvarları yıktık

Başbakan Binali Yıldırım da gençlerin önündeki engelleri kaldırmak için kıyasıya mücadele ettiklerini belirterek, "Gençlikle devlet arasındaki duvarları yıktık. Bundan sonra da devlet ve toplum arasında özellikle de siz gençlerimizin arasına duvar örülmesine asla müsaade etmeyeceğiz" dedi.

"Yarınki Türkiye'yi inşa edeceksiniz"

Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde Samsun'da bağımsızlık meşalesinin yakılışının 98. yılında gençlerle bir araya gelmekten dolayı yaşadığı mutluluğu dile getiren Başbakan Yıldırım, "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramlarını kutluyorum. Sizler, Türkiye aşkı ve sevdasıyla yarınki Türkiye'yi inşa edeceksiniz. Sizlere sonuna kadar güveniyor ve inanıyoruz" diye konuştu.

"Gençler özgürlüğün teminatıdır"

Gençlerin Cumhuriyetin, devletin olduğu kadar özgürlüğün de teminatı olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım,15 Temmuz gecesini hatırlatarak, "O gece verdiğimiz 249 şehidimizin, 2 bin 193 gazimizin bir kısmı da sizin gibi gençlerden oluşuyordu. Gençliğimizin milli iradeyi kararlı bir şekilde sahiplenişi Türkiye'de siyasi bilincin seviyesini göstermesi bakımından çok ama çok önemlidir" açıklamasında bulundu.

"Gençlikle devlet arasındaki duvarları yıktık"

Başbakan Yıldırım 16 Nisan halk oylamasında seçilme yaşının 18'e indiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

"Kendinizi bulunduğunuz her alanda en güzel şekilde yetiştirecek ve ülkemizin geleceğine hazırlayacaksınız. Unutmayın bir ülkenin nasıl bir ülke olacağını o ülkenin gençliği belirler. Gençlik hayali belirler. Gençlikle devlet arasındaki duvarları yıktık. Bundan sonra da devlet ve toplum arasında özellikle de siz gençlerimizin arasına duvar örülmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Farklı fikirlerimizle, yaşam biçimlerimizle bir ve beraber olacağız. Demokrasimizi, hukuk devletini birlikte yücelteceğiz. Her türlü ayrımcılığı, ötekileştirmeyi ve vesayet anlayışını reddedeceğiz. Birbirimizin hukukuna sahip çıkacağız ve hiç kimseye çiğnetmeyeceğiz. Bu ülkenin evlatları daima kardeş olarak kalacak ve ülkelerine gönül birliği içerisinde hizmet edecek."

Gençlere tavsiye verdi

Gençlerden beklentinin yüksek olduğunu belirten Başbakan Yıldırım, "Eğitim sürecinizi en verimli şekilde tamamlayın ve sahip olduğunuz bu bilgilerle etrafınızı aydınlatın. İnanıyorum ki sizler almakta olduğunuz eğitimle, barışın, hoşgörünün en seçkin savunucusu olacaksınız. Ülkemizin geleceğine dair, mutlaka projeleriniz, hayalleriniz canlı olmalı. Asla ümidinizi heyecanınızı, yitirmemelisiniz. Geçmişi iyi bilmeniz bu toprakların ruhunu, mayasını iyi tanımamız gerekiyor. Türkiye'nin geleceği gençler olarak sizlere güveniyoruz. Allah yüzünüzden tebessümü, gözlerinizden ışığı, gönlünüzden sevgiyi eksik etmesin" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız. Daha önce üye olmadıysanız lütfen üye olunuz.
Giriş Yap Üye Ol!

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.