14 °C

Ergenekon'da bir sonraki duruşma 12 martta

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, verilen aranın ardından alınan kararları açıkladı.

Ergenekon'da bir sonraki duruşma 12 martta

 

İSTANBUL - "Ergenekon" davasının duruşması 12 Mart Perşembe gününe ertelendi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, verilen aranın ardından alınan kararları açıkladı.

Sanıklardan Kemal Kerinçsiz ve avukatının talebi doğrultusunda MİT Müsteşarlığına müzekkere yazılmasına karar veren Mahkeme Heyeti, dilekçede belirtilen habere konu yazı içeriğinin de bu müzekkereye eklenerek, Danıştay saldırısından önce ve sonra düzenlenen, bu saldırı ve Hablemitoğlu cinayetinin "Ergenekon" adlı örgütle bir ilişkisi olduğuna dair 2 adet raporun Başbakanlığa sunulup sunulmadığının sorulmasını hükme bağladı.

Kerinçsiz'in evindeki aramayla ilgili 22 ve 23 Ocak 2008'deki video çekim görüntülerinin İstanbul Emniyet Müdürlüğünden istenmesine karar veren Mahkeme Heyeti, sanıklardan Aydın Yüksek'in talebi doğrultusunda, dilekçesinde söz edilen Halit Güngön'ün öldürülmesiyle ilgili dosyanın, incelenip iade edilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesini kararlaştırdı.

Mahkeme, sanıklardan Veli Küçük'ün avukatı Zeynep Küçük'ün, faili meçhul dosyalarının istenmesiyle ilgili taleplerini de bu aşamada davaya bir yenilik katmayacağından reddetti.

Tutuklu sanıkların bu hallerinin sürdürülmesine karar veren Mahkeme Heyeti, duruşmayı 12 Mart Perşembe günü saat 09.30'a bıraktı.

Bu arada, davanın tutuklu sanıklarından Doç. Dr. Emin Gürses'in cezaevinde kaldığı süre içerisinde "Avrasya Jeopolitiğinde Kafkasya", "Uluslararası İlişkilerde Paradigmalar" ve "Periferal Devlet" adlı 3 kitabın yazımını tamamladığı öğrenildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap