Evde bakım maaşı yatan iller 41'e yükseldi! 29 Ocak güncel liste

Evde bakım maaşı yatan illerin sayısı artıyor. Evde bakım maaşı yatan illerin güncel listesine bakıldığında 41 kent için ödemelerin yapıldığı görülüyor. Evde bakım maaşı ödemesini kontrol etmek isteyenler e-Devlet üzerinden "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" işlemini yaparak süreç hakkında bilgi alabiliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Evde bakım maaşı sorgulaması vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Pek çok sorgulamada olduğu gibi evde bakım maaşı sorgulaması da e-Devlet sisteminden yapılabiliyor. Bu sorgulamayı yapabilmek için vatandaşların T.C. Kimlik Numarası ve şifreleri ile e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor.

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi sistemde yer alan "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" sayfasından kolayca yapılabiliyor.

Evde bakım maaşı yatan iller belli oldu

29 Ocak itibariyle Tokat, Bilecik, Uşak, Mersin, Konya, Van, Manisa, İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Aksaray, Şırnak, Sakarya, Zonguldak, Samsun, Karabük, Ordu, Diyarbakır, Bolu, Aydın, Kırklareli, Antalya, Isparta, Hatay, Afyonkarahisar, Kocaeli, İzmir, Bursa, Adana, Edirne, Kars, Muğla, Düzce, Erzincan, Niğde, Kayseri, Balıkesir, Erzurum, Osmaniye, Çanakkale ve Kayseri için evde bakım maaşı yatırıldı.

Kimler evde bakım maaşı alabilir?

– Evde bakım ücreti/evde bakıma destek yardımından yararlanabilmek için hastanelerden alınacak 16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan” Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik” kapsamında alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporlarında engel oranı % 50 ve üzeri olup ağır engelli EVET- HAYIR bölümünde EVET ibaresi olması gerekmektedir.

– Özürlü kişinin başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek düzeyde olması gerekiyor.

– Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olunan birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğunun bakım raporu ile tespit edilmesi gerekmektedir. (Aile bireylerinin hesaplanmasında üvey evlatlar, vatani görevini yapmakta olan bireylerde sayılmaktadır. Ayrıca, aile bireylerinin geliri toplamında üniversitede okumakta olan bireylerin almış olduğu öğrenci kredisi ve burslar miktarı ne olursa olsun gelir kapsamı dışında tutulmaktadır.)

– 30.07.2006 tarih 26244 sayılı “Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik” kapsamında bakım ihtiyacı olan engelli koşullarına sahip olmak.

Etiketler