24 °C

Eylem yapan Nestle işçileri işe geri alındı

Bursa'da Nestle fabrikasında, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartıldıkları öne sürülen 23 işçinin eylemleri sonuç verdi ve yeniden işe alındılar.

Eylem yapan Nestle işçileri işe geri alındı

BURSA - (DÜNYA)

Bursa'nın Karacabey ilçesindeki Nestle fabrikasında, Tek Gıda- İş Sendikası'na üye oldukları için işten çıkartıldıkları öne sürülen 23 işçinin eylemleri sonuç verdi ve yeniden işe alındılar.

Karacabey'de 900 işçinin çalıştığı fabrikada geçen yıl temmuz ayında işveren ile Hak-İş'e bağlı Öz Gıda İş Sendikası arasında 6 ay süren toplu sözleşme görüşmelerinin sonunda uzlaşma sağlanırken, 32 işçi ücretli izne çıkarıldı. Sözleşme sürecindeki davranışları gerekçesiyle bu işçiler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonunda 23 işçinin işine son verildi. Bu süreçte açlık grevi ve kendilerini zincire bağlamak gibi birçok eylem yapan işçilerin direnişleri sonuç verdi ve Nestle fabrikası tarafından tekrar işe geri alındırlar.

nestle-orta.jpg
Tek Gıda-iş Sendikası Örgütlenme Sorumlusu Suat Karlıkaya, işçilerin bir yıldır sürdürdükleri eylemlerin başarıyla sonuçlandığını ve işe geri alındıklarını belirterek, "Gelinen noktada emeği geçen bütün Nestle yöneticilerine de teşekkür ediyoruz ve siz değerli Nestle işçisi arkadaşlarım sizlere de sonsuz teşekkürler. Bugün arkadaşımızın başına gelen, bizim de başımıza gelebilir diyerek bu arkadaşlarınıza sahip çıktınız. Onlara verdiğiniz bir el sallamanın, bir selam vermenin değerini bu kardeşlerimiz çok iyi biliyor. Bu mücadele işçiler birlik olursa neler başarabileceğini gösterdi. Artık Nestle işçisi birbirini bırakmadan devam edecek" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap