21 °C

Feriköy'deki İSKİ binalarının yerine kent parkı yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal, "20 bin metrekare büyüklüğünde İSKİ'ye ait içinde idari binaların olduğu bu alanımızda mevcut İSKİ binalarının tamamını kaldırıp, yerine yeşil alan yapıyoruz. Bir köşeye 2 bin metrekareye okul sözü veriyoruz." dedi.

Feriköy'deki İSKİ binalarının yerine kent parkı yapılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli Feriköy'de İSKİ binalarının bulunduğu yaklaşık 20 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi için yıkım gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal alanda bulunan binaların yıkımını başlatarak, basın mensuplarını bilgilendirdi.

Uysal, İSKİ'ye ait alanda mevcut binaların yıkılarak mahalleye yeşil alan olarak kazandırılması konusunda bir çalışmanın başlangıcında olduklarını belirterek, bölgedeki okul ihtiyacına işaret etti.

Uysal, 20 bin metrekare büyüklüğünde İSKİ'ye ait içinde idari binaların olduğu alanda mevcut İSKİ binalarının tamamını kaldırıp, yerine yeşil alan yapacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bir köşeye 2 bin metrekareye okul sözü veriyoruz. Feriköy Anadolu İmam Hatip Ortaokulu yapacağız. 12 bin metrekarelik alanımız yeşil alan olarak kalacak. Bu bölgede 4 mahalle muhtarımız bize dilekçeyle müracaat etmişlerdi. Bölgede 'bizim otopark ihtiyacımız var, otopark yapılsın' diye. Şu anda İstanbul Valiliği, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ortak bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmamız özellikle mahallelerde boş alanlarda otopark yapıp üzerine park yapmak yerine okul alanlarının altını otopark yapıyoruz. Çünkü boş alanları otopark yapmamız halinde üzerine sadece çalı ve çim mahiyetinde yeşili oluşturabiliyoruz. Ancak uzun soluklu ağaçların yetişme imkanı yok, çünkü altı beton. Her ne kadar üstü yeşil olsa bile maksimim 1- 1,5 metre toprak ilavesiyle üzerine yeşil oluşturabiliyoruz. Mümkün olduğu kadar yeşil alanlarımızının altını betonlaştırmadan işi çözme üzerine bir çalışma var. Diyoruz ki, eğer bir yerde kamu binası varsa, altını otopark yapalım. Kamuya yani mahalleye hizmet etsin, ancak etrafında yeşil alan varsa onu betonlaştırmayalım."

Yıkım yapılan alanda okulun yanı sıra 18 bin metrekare yeşil alan yapacaklarını anlatan Uysal, "Mahallenin yeşil alan problemini çözüyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İSKİ'mizin yeni teknolojiyle eskisi kadar artık her mahallede, her bölgede ayrı idari binaya ihtiyacı yok. İSKİ'nin her mahallede her konutta iş yerinde aboneliği olsa bile, mahallesindeki idari bina yerine online sistemle birçok işi çözebiliyoruz. Bu mahallede İSKİ'nin idari binanın olmaması, mahalleye İSKİ olarak verilen hizmette bir aksama oluşturmuyor. O zaman biz de diyoruz ki, İSKİ binalarının olduğu yerlerde binaları kaldırıp yeşil yapabiliriz." diye konuştu.

İstanbul'daki yeşil alanlarla ilgili bazı haberlerin çıktığını belirten Uysal, konuya ilişkin şunları kaydetti:

"İstanbul'umuzda kişi başına düşen yeşil alan miktarı şu anda 8,48 metrekaredir. 2004 yılında AK Parti iktidara geldiği zaman bu rakam 3,5 metrekareydi. 1994’ten önce de 1,5 metrekareydi. Dolayısıyla şu anda yaklaşık aktif olarak kullanılan yeşil alan miktarı 8,5 metrekare. Ayrıca İstanbul halkının kullandığı mesire alanları, yani aktif olarak ormanın içinden ayrılıp da park ve mesire alanı olarak kullanılan yerler hesaplandığında İstanbul'da yeşil alan miktarı kişi başı 12.17 metrekaredir.

İstanbul'un yeşil alanıyla ilgili 50 şehir arasında 49. sırada denildi. Yabancı bir haber sitesinde çıkan haberde nüfusu 300-350 bin olan şehirleri esas alarak İstanbul ile kıyaslıyor. O şehirlerde 50 metreleri bulan yeşil alanlardan bahsedildiğinde haliyle İstanbul gerilere düşüyor. Bu doğru bir kıyaslama değil. İstanbul'u Türkiye'de de Bartın, Karabük ve Yalova gibi şehirlerle kıyaslarsak, o ilin çevresine, nüfusuna baktığımızda doğru bir kıyaslama olmaz. İstanbul eğer kıyaslanacaksa Roma, Atina ve Tokyo gibi tarihi büyük şehirlerle kıyaslanmalıdır. Roma'da kişi başına düşen aktif yeşil alan 10-12 metrekare, İstanbul ile aynı. Atina'da aktif yeşil alan 5 metre, ancak etraftaki ormanları da yeşil alana dahil ederek ancak 10 metrekareyi geçebiliyor. Tokyo'da ise aktif yeşil alan 7-8 metrekare. O zaman bizim İstanbul’umuza haksızlık etmememiz gerekiyor. Bizim ortalama aktif yeşil alanımız 12 metrekareyi buluyor."

Şişli gibi ilçelerde eski yapılanmadan kaynaklı yeşil alan sıkıntısı olduğunu ifade eden Uysal, "Bu sıkıntıları aşabilmek adına burada İSKİ binasını yıkarak yeşil alan yapıyoruz. Daha önce de Aksaray'daki İSKİ binasını yıkarak yeşil alan yapmaya başladık. Vatan Caddesi'ndeki özel mülkiyetli bir arsayı da kamulaştırarak şu anda yeşil alan yapıyoruz. Binalarla dolmuş boş yer kalmamış ilçelerde İBB olarak kendimize ait veya özel şahıslara ait arazileri kamulaştırıp yeşil alanı arttırma hedefi içerisindeyiz. Hedefimiz, İstanbul’u önümüzdeki 10 yıl içerisinde, hatta daha önce dünya standardı olan 15 metrekareye ulaştırmak." diye konuştu.

Mevlüt Uysal, İstanbul'da orman alanlarının yeşil alanlara dahil edilemeyeceğine dikkati çekerek, "Vatandaş gidip kullanabiliyorsa yeşil alana dahil etmek lazım. Dünyada orman alanları bazı yerler ediyor ama yeşil alana dahil etmemek gerekiyor. " dedi.

Kent Parkı

 Şi̇şli̇ Feri̇köy'de İSKİ bi̇nalarının bulunduğu yaklaşık 20 bi̇n metrekarelik alandaki 7 bi̇na boşaltıldı. Bi̇naların yıkım çalışmaları yaklaşık 20-25 gün sürecek. Alanın açılmasıyla beraber, 20 bin metrekarelik alan ağaçlandırılarak Kent Parkı olarak İstanbul'a kazandırılacak.

Alanda bulunan 296 ağaç korunacak, bunlara ek olarak 380 ağaç daha di̇ki̇lecek. Kent Parkının içi̇nde 10 bi̇n metrekare çi̇m alan olacak. Çi̇m alanın yanı sıra; yürüyüş parkurları, gösteri̇ havuzları, ve tek katlı bi̇r kafe de yer alacak.

Park içeri̇si̇nde yaklaşık bin metrekarelik alan, konser ve etki̇nli̇k alanı olarak hi̇zmet verecek. Ayrıca parkta, tamamı ahşap malzemeden üreti̇len çocuk oyun alanları da yer alacak. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap