FIFA soruşturmasında önemli gelişme

Mayısta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınan üst düzey FIFA yetkililerinden Rafael Esquivel, yargılanması amacıyla ABD'ye iade edilecek

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İsviçre, FIFA'nın devam eden eden rüşvet ve yolsuzluk soruşturması kapsamında eski Venezuela Futbol Federasyonu Başkanı Rafael Esquivel'in ABD'ye iadesini onayladı.

İsviçre Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nda kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınan 7 üst düzey FIFA yetkilisi arasında yer alan Esquivel'in, yargılanması amacıyla ABD'ye iadesine onay verildiği belirtildi.

Açıklamada, Copa America turnuvasının pazarlama haklarında milyon dolarlarca rüşvet aldığı iddiasıyla suçlanan Esquivel'in şimdiye kadar Zürih'te gözaltında tutulduğu, yargılanması amacıyla ABD mahkemesinden geçen 1 Temmuz'da yapılan iade isteğinin onaylandığı ifade edildi.

Esquivel'in, İsveç yargısına 30 gün içinde başvurarak alınan karara itiraz etme hakkı bulunuyor. 

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nda "kara para aklandığı" gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. ABD'deki davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor. Soruşturma kapsamında eski FIFA Başkan Yardımcısı Eugenio Figueredo da geçen hafta ABD'ye iade edilmişti.