17 °C

Fransa'ya 100 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, su ürünlerindeki 1.5 milyar dolarlık ihracat hedefine Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyor

Fransa'ya 100 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor

İZMİR - Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, "2023 yılı ihracat hedefimize Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyoruz" dedi. 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen SIAL Gıda Fuarı'nda Türk su ürünlerinin tanıtımının yapıldığı, Fransızların Türk aşçı İbrahim Önen'in özel soslarla hazırladığı 4 bin kişilik balıktan yemek için sıraya girdiği belirtildi. 

Su Ürünleri Tanıtım Grubu Başkanı Melih İşliel, rekabetçi bir pazar olan Fransa'ya ve Avrupa ülkelerine ihracatta Türk su ürünleri sektörünün konumunu güçlendirmek istediklerini belirtti. 

İhracat yüzde 23'lük artışla 500 milyon doları geçti

Türkiye'nin yılın ilk 9 aylık döneminde su ürünleri ihracatının yüzde 23'lük artışla 500 milyon doları geçtiğini bildiren İşliel, şunları kaydetti: 

Su ürünleri ihracatında hedef 1.5 milyar dolar

"Su ürünleri sektörümüz 2023 yılı ihracat hedefi olan 1,5 milyar dolara emin adımlarla ilerliyor. 2014 yılının 9 aylık döneminde Fransa'ya su ürünleri ihracatımız 18 milyon dolardan 14 milyon dolara geriledi. Fransa, su ürünleri üretimi olmakla birlikte ithalatçı bir ülke. Bu pazara yoğunlaştığımız takdirde kayıplarımızı kapatabileceğimizi düşünüyoruz." 

Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan da Fransa'ya balığın yanında kurbağa bacağı ve salyangoz ihracatı yapıldığını, Fransa'da kişi başı balık tüketiminin 23 kilogram seviyesinde olduğunu belirtti. 

Fransa'da tanıtımlara devam edilecek

Yaşam kalitesi yüksek olan Fransızların şaraplarını Türk balıkları ile yemeleri için su ürünleri sektörü olarak Fransa'da tanıtımlarına devam edeceklerini kaydeden Kızıltan, "Bu sayede Fransa'daki konumumuzu güçlendireceğiz. 2023 yılı ihracat hedefimize Fransa'nın 100 milyon dolarlık katkı sağlamasını hedefliyoruz" dedi.   

SIAL Gıda Fuarı'na 2014 yılında 6300 firma katılırken, katılımcı firmaların yüzde 85'i yabancı katılımcılardan oluştu. Bu yıl 26. Kez düzenlenen ve çeşitli ülkelerden 105 firmanın katıldığı SIAL Gıda Fuarı'nı 140 bin kişi ziyaret etti. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap