9 °C

FT: Standard Bank, Türkiye'deki hissesini satacak

Habere göre banka gelişmekte olan piyasalardan çıkıp, Afrika'ya yoğunlaşmak istiyor.

FT: Standard Bank, Türkiye'deki hissesini satacak

İSTANBUL - Standard Bank, son uluslararası genişleme hamlesi sırasında satın aldığı Türkiye ve Arjantin operasyonlarını satmaya hazırlanıyor. Banka, Afrika'da büyüme stratejisine yoğunlaşmayı planlıyor.

Financial Times Gazetesi'ne demeç veren Standard Bank Grup Finans Direktörü Simon Ridley, aktif olarak müşteri aramasalar da cazip bir teklif gelmesi halinde Türkiye ve Arjantin operasyonlarını satmayı düşünebileceklerini ifade etti.

Bankadan geçen ay yapılan bir açıklamada, ilginin gelişmekte olan piyasalardan Afrika'ya kaydırılacağına işaret edilmişti.

Kaynaklara göre 'satış sinyali' geldi

Bankacılık kaynaklarından alınan biligiye göre Standard Bank, yaklaşık bir ay önce Türkiye'den çıkmayı planladığının sinyalini verdi. Çıkış yolu olarak ise Türkiye'deki iştiraki Standard Ünlü'deki payın halen CEO'luk görevini yürüten Mahmut Ünlü'ye veya farklı bir alıcıya satışının düşünüldüğü ileri sürüldü. Bir başka kaynağa göre ise Standard Bank'ın Rusya'daki iştirakini satın alan Sberbank, Türkiye'deki hisse için 'potansiyel alıcı'.

Resmi beyanat yok

Simon Ridley, konuya ilişkin verdiği yanıtta Standard Ünlü'nün satışına dair herhangi bir talep almadıklarını vurguladı, "Türkiye'deki girişimimizin 'satılık' olduğuna dair bir beyanatımız olmadı. Bu işletme, en iyi performans gösteren yatırımlarımızdan biri" dedi. Haberde, Mahmut Ünlü'nün de bilgileri doğrulamadığına yer verildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti merkezli Standard Bank, 2007'de Dundas Ünlü'nün yüzde 67'si'ni satın alarak Türkiye pazarına giriş yapmıştı. Banka aynı yıl BankBoston'ın Arjantin operasyonlarını da alarak gelişmekte olan piyasalardaki varlığını artırmıştı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.