12 °C

Gaffar Okkan şehit edilişinin 15. yılında anıldı

Diyarbakır'da 15 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, şehit edildiği noktada anıldı.

Gaffar Okkan şehit edilişinin 15. yılında anıldı

Diyarbakır'da 15 yıl önce uğradığı silahlı saldırıda şehit edilen Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan, Sakarya'nın Hendek ilçesindeki mezarı başında anıldı.

Hendek Şehir Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreni öncesinde şehidin eşi Zerrin, kızı Sezin ve oğlu Fikri Can Okkan ile kız kardeşi Gülsüm Özger ve diğer aile fertleri taziyeleri kabul etti. 

Yoğun kar yağışının olduğu törende, şehit Ali Gaffar Okkan ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunuldu.

İstiklal Marşı'nın okunduğu anma etkinliğinde konuşan Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, şehit emniyet müdürü Ali Gaffar Okkan'ın 15'inci vefat yıl dönümü nedeniyle toplandıklarını söyledi.

Rahmetli Okkan'ın sadece Hendek'in değeri değil, ülkenin mümtaz şahsiyetlerinden biri olduğunu vurgulayan Dınkırcı, "Devletimizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliği için görev yaptığı yerlerde cansiperane çalışarak görev yaptığı yerlerde halkla bütünleşerek önemli hizmetlerde bulunmuştur. Emniyet müdürümüzü ve beraberinde şehit olan polis memurlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun" diye konuştu.

Hendek Kaymakamı İdris Akbıyık da şehit Ali Gaffar Okkan'ın çalıştığı dönemde Diyarbakırlıların sevgilisi haline geldiğini, yöre halkıyla bütünleşmiş, birlik ve beraberlik hususunda adeta köprü kurduğunu söyledi.

Diyarbakır'da yüzlerce Ali Gaffar Okkan ismini taşıyan çocuk bulunduğuna işaret eden Akbıyık, "Birlik ve beraberliği bozmak isteyenler, vatanımızı ve milletimizi bölmek isteyen hain eller, Okkan'ı şehit etmişlerdir. Bu vatanın her karış toprağı şehitlerimizin kanıyla sulanmıştır ve bugün de sulanmaya devam etmektedir. Şu bilinmelidir ki, hiçkimsenin gücü, birlik ve beraberliği bozmaya yetmeyecek, bu vatan bölünmeyecektir. Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet şehitlerimiz sayesinde yaşayacaktır" ifadesini kullandı. 

Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü ise şehit Ali Gaffar Okkan'ın Diyarbakır'da kısa görev yapmasına rağmen çok güzel izlenim bıraktığını belirterek, Hendek ve Diyarbakır arasındaki gönül köprüsünün Okkan sayesinde kurulduğunu söyledi. 

İlçe Müftüsü Abdurrahman Şahin'in okuduğu dua sırasında Okkan'ın yakınları gözyaşlarını tutamadı. Daha sonra Okkan'ın mezarına karanfil bırakıldı.

Törene, dönemin Diyarbakır Valisi Cemil Serhadlı'nın yanı sıra Sakarya Emniyet Müdürü Osman Babadağı, Okkan'ın görev yaptığı dönemdeki emniyet personeli, protokol üyeleri ve yakınları katıldı.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.