16 °C

Galatasaray'da polis müdahalesi

Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek amacıyla toplanan Barış Bloku üyelerinin basın açıklaması sonrasında, polis dağılmayan gruba müdahale etti

Galatasaray'da polis müdahalesi

Barış Bloku üyeleri, Cizre'de yaşanan olayları protesto etmek ve basın açıklaması yapmak için saat dün 17.00 sıralarında Galatasaray Meydanı'nda toplandı. Polis ekipleri de 3 TOMA ve Çevik Kuvvet ekipleri ile çevrede önlem aldı. Galatasaray Lisesi önünde toplanan göstericiler, 'Cizre halkı dimdik ayakta' yazılı bir afiş açarak, 'Diren Cizre İstanbul seninle', 'Faşizme karşı omuz omuza' ve 'Direne direne kazanacağız' şeklinde slogan attı.

'Silahlar sussun'

Barış Bloku Başkanı Nuray Sancar, Cizre halkının kullandığı oy yüzünden cezalandırıldığını savunarak, Cizre'de vatandaşlar 9 gün boyunca direndi. Silvan, Lice ve Şırnak nokta harekatı hedefleri arasına alındı. Bu ilçelerde aynı senaryo işliyor ve yürürlüğe sokuldu. Sokağa çıkma yasakları ile halk eve hapsediliyor. Bugün sıra Diyarbakır Sur Mahallesi'ne geldi. Seçilmiş belediye başkanlarını görevden alarak, gözaltına alarak veya tutuklayarak uygulanan OHAL rejimi ile demokratik talepleri bastırmayı amaçlıyorlar. Halkın büyük bir çoğunluğunun istemediği bir savaş ortamına sürüklenmek istemiyoruz. Kürt halkının tercihlerine saygı gösterilmesini, demokratik taleplerin karşılanmasını istiyoruz. Bir an önce silahlar sussun, demokratik siyasetin koşuları sağlansın. Cizre ve Lice'nin yaraları sarılsın istiyoruz' dedi.

Dağılmayan gruba polis müdahalesi

Basın açıklamasının ardından grup oturma eylemine geçti. Çeşitli konuşmacılar kısa süreli söz alırken, grup Cumhurbaşkanı aleyhinde slogan atmaya başladığı sırada, polis ekipleri grubu dağılması konusunda uyardı. Dağılmamakta ısrar eden grup ile polis ekipleri arasında arbede yaşandı. Bunun üzerine, polis gruba biber gazı, tazyikli su ve plastik mermilerle müdahale etti. Grup ara sokaklara kaçarak dağıldı. Olay sırasında bir foto muhabiri de başına isabet eden taşla yaralandı. Yaralı foto muhabirine ilk müdahaleyi Çevik Kuvvet ekiplerinin yaptığı görüldü. 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap