2 °C

Garanti, Kurumsal Yönetim Endeksi'ne girdi

Garanti Bankası, Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum notunun 7 Eşik Puanı'nı aşması üzerine, Borsa İstanbul'un Kurumsal Yönetim Endeksi'ne girmeye hak kazandı

Garanti, Kurumsal Yönetim Endeksi'ne girdi

İSTANBUL - Garanti, Borsa İstanbul'un Kurumsal Yönetim Endeksi'ne girmeye hak kazandı. 

Garanti Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, banka, uluslararası derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating'in (JCR ER) yaptığı kurumsal yönetim derecelendirmesinde, SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne üstün derecede uyum gösterdiği belirlenerek 9,14 notunu aldı. 

Garanti, Kurumsal Yönetim İlkeleri'ne uyum notunun 7 Eşik Puanı'nın üzerinde olması nedeniyle, Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer almaya hak kazandı. 

Garanti, JCR ER tarafından "Pay Sahipleri", "Kamuyu Aydınlatma ve Şeffaflık", "Menfaat Sahipleri" ve "Yönetim Kurulu" olmak üzere 4 ana başlık altında değerlendirmeye tabi tutuldu. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, "Garanti, paydaşlarını iş süreçlerine dahil eden, adil ve şeffaf yapısını bir kez daha kanıtlamış oldu. Paydaşlarımızla kurduğumuz doğruluk, şeffaflık, adillik, hesap verebilirlik ve sorumluluk prensiplerine dayalı iletişim, geliştirdiğimiz insan odaklı sistemler, gelişmiş risk yönetimi anlayışımız ve topluma verdiğimiz değerle, Kurumsal Yönetim Endeksi'nde de yerimizi alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Garanti Bankası olarak, sürekli değer yaratmak ve sürdürülebilir büyüme sağlamak için her zaman önde olacaklarını belirten Özen, Garanti'nin kültürünün değerlendirilmesinin, kurdukları süreçlerin, sistemlerin, politikaların ve sahip oldukları değerlerin bütünlüğünün incelendiği bir derecelendirmeye tabi tutulmasının kendileri için büyük önem taşıdığını vurguladı. 

Özen, "Etkimizin ve yarattığımız değerin bankacılık ile sınırlı olmadığı bilinciyle, bu sorumluluğu her zaman taşıdık. Bizim için sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim, bu nedenle büyük önem taşıyor. Güçlü iş modelimizle, topluma ve tüm paydaşlarımıza değer katma ilkesiyle çalışmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu. 
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.