9 °C

Gayrimenkul Zirvesi'nde görücüye çıkacaklar

11. Gayrimenkul Zirvesi ve ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı'nda firmaların standında 18 milyar doları aşkın proje temsil edilecek.

Gayrimenkul Zirvesi'nde görücüye çıkacaklar

İSTANBUL - Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından düzenlenecek olan gayrimenkul zirvesi ve fuarını aynı çatı altında birleştiren "Istanbul Restate" 17-18 Mayıs 2011 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Yeni marka şehirler yaratılmalı

GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Işık Gökkaya, ISTANBUL REstate programının tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, fuarcılık şirketi Reed Exhibitions ile güçbirliği yaparak düzenledikleri Gayrimenkul Zirvesi ve ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı'na geçtiğimiz yıl 22 ülkeden katılım sağlandığını, fuara katılan 53 firmanın standında 100'ü aşkın proje sergilendiğini ve etkinliğin yerli ve yabancı yaklaşık bin 300 kurumsal ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını anımsattı.

Bu yıl katılımın daha fazla olacağını öngördüklerini ifade eden Gökkaya, "Bu yıl da Avrupa, Ortadoğu, Rusya ve BDT ülkeleri, Kuzey Afrika, Akdeniz Bölgesi ve Türkiye'den çok sayıda uzman, dünyada sektörün kanaat önderleri arasında yer alan temsilciler ve sektör takipçileri 11. Gayrimenkul Zirvesi ve ISTANBUL REstate Gayrimenkul Fuarı'nda bir araya gelecektir. Bu yıl Fuar'a katılan firmaların standında, 18 milyar doları aşkın proje temsil edilecek" dedi.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Gökkaya, sektördeki potansiyele işaret ederek, siyasi istikrarın devam etmesi durumunda gayrimenkul sektörünün büyüyeceğini, proje geliştiricilerin ileriye dönük talebi rahat karşılayabilmek için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Gökkaya, "Şu anda markalı konut Türkiye'deki yıllık konut satışının yüzde 15-20'sini geçmiyor. Yatırımcılar artık İstanbul dışına da çıkmaya başladı. Bu da markalı konut açısından potansiyelin talebe dönmesinde etkili olacak" dedi.

Haziran'da yapılması planlanan programın tarihinin neden öne alındığının sorulması üzerine de Gökkaya, o tarihte Birleşmiş Milletler (BM) toplantısının olduğunu söyledi.

Fuara şu ana kadar 120 yabancı delegasyonun katılmak için başvuruda bulunduğunu bildiren Gökkaya, geçen sene 200'ü aşkın yabancı delegasyonun geldiğini, bu sene ondan daha fazla olacağını ümit ettiklerini belirtti.

Gökkaya, başka bir soru üzerine de 2011 yılında gayrimenkul sektörünün yüzde 10-15 civarında büyüyeceğini öngördüklerini kaydetti.

Büyük kentlerde hayatın çok zorlaştığını, yeni marka kentler oluşturmak gerektiğini dile getiren Gökkaya, "Burada da GYODER'in çok katkısı olacak. Türkiye'nin bütün kentlerini dolaşacağız. Gelişen Kentler Zirvesi ayrı bir marka oldu. Onu da önemli metropollerde devam ettireceğiz" dedi.

GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Onaran da bu yıl konut kredilerinin yüzde 25 büyüme ile 75 milyar liraya ulaşacağını tahmin ettiklerini kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.