16 °C

Gazeteci Mehmet Türker hayatını kaybetti

Usta gazeteci Mehmet Türker, bu sabah saatlerinde yaşamını yitirdi

Gazeteci Mehmet Türker hayatını kaybetti

Usta gazeteci Mehmet Türker, uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşerek bu sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Gazeteci Mehmet Türker'in cenazesinin pazartesi günü Teşvikiye Camii'nde öğleleyin kılınacak namaz ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilmesi kararlaştırıldı.

Gazeteciliğe 1962'de başladı

Türker, gazeteciliğe 1962 yılında Gece Postası Gazetesi'nde başladı ve sırasıyla Yeni İstanbul, Yeni Gazete gazetelerinde çeşitli sahalarda muhabir olarak görev yaptı.

Hürriyet, Meydan, Gözcü gazetelerinde yönetici olarak çalıştı. Hürriyet Gazetesi'nde kısa bir muhabirlik döneminden sonra gazetenin 20 yıl boyunca İstihbarat Şefliği ve Haberler Müdürlüğünü yaptı. Köşe yazarlığına başladığı Meydan Gazetesi ve Gözcü Gazetesi'nde aynı zamanda Yayın Koordinatörlüğü, Haberler Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

1963 yılında ABD'li Prof. Charles Hulten'in Direktörlüğünü yaptığı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Gazetecilik Semineri Sertifika programını tamamlayarak, Burhan Felek ve Prof. Hulten imzalı “Başarı Sertifikası” aldı.1968 yılında işçi sendikaları başarı ödülüne, 1971 ve 1976 yıllarında haber ve seri röportaj dallarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin başarı ödülüne layık görüldü.1985 yılında ise Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından “Yılın Gazetecisi” seçilerek Onur Belgesi ve Onur Madalyası sahibi oldu.

2012 yılında da İstanbul Gazeteciler Derneği tarafından “Babıali'de 50. Altın Yıl” ödülü verilen Mehmet Türker, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin “2015 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü'ne” lâyık görüldü.Kasım 2016’da “Yazık ettiler güzelim ülkeye” isimli ilk kitabını yayınladı.

Kılıçdaroğlu'ndan Mehmet Türker için başsağlığı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, usta gazeteci Mehmet Türker'in vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, uzun süredir tedavi gördüğü akciğer kanserine yenik düşen Türker için sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden paylaştığı başsağlığı mesajında, "Tüm baskılara rağmen dik durabilmiş, gazetecilik mesleğini cesurca yapmış Mehmet Türker’i kaybettik. Mekanı cennet olsun" dedi.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap