12 °C

Gaziantep'te sağduyu çağrısı

Vali Ata, Suriyelilere yönelik eylemlerin art niyetli kişiler tarafından kullanılarak toplumsal bir olay haline getirilmesine müsaade edilmeyeceklerini söylerken, kentteki iş dünyası sağduyu çağrısı yaptı

Gaziantep'te sağduyu çağrısı

GAZİANTEP - Gaziantep'te son günlerde Suriyeli sığınmacılara yönelik gerginliğin tırmanmasının ardından güvenlik önlemleri artırıldı.

Gaziantep Valisi Erdal Ata, Suriyelilere yönelik eylemlere ilişkin, meydana gelen olayın art niyetli kişiler tarafından kullanılarak toplumsal bir olay haline getirilmesine asla müsaade edilmeyeceğini bildirdi.

Ata, yaptığı yazılı açıklamada, Ünaldı Mahallesi'nde 11 Ağustos'ta ev sahibi Hıdır Çalar ve Suriyeli kiracıları arasında, "kira meselesi" nedeniyle çıkan kavgada bıçaklanan Çalar'ın hayatını kaybettiğini anımsattı.  

Meydana gelen üzücü olayın, alacak meselesinden kaynaklanan adli bir olay olduğunu ifade eden Ata, olaya karışan şüphelilerin yakalandığını ve tahkikatın sürdürüldüğünü belirtti.

İki taraf arasında meydana gelen adli olayın, toplumsal bir olay gibi gösterilmeye çalışıldığına işaret eden Ata, şunları kaydetti:

"Güven ve huzur kenti olan ilimizde olayların büyümemesi için güvenlik güçlerimiz çalışmalarını sürdürüyor. Bölgede gerekli emniyet tedbirleri de alınmıştır. Meydana gelen olayın art niyetli kişiler tarafından kullanılarak toplumsal bir olay haline getirilmesine asla müsaade edilmeyecektir. Sağduyulu ve yardımsever Gaziantep halkımızın bu tür müessif olaylar karşısında soğukkanlı davranarak birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceği inancındayız."

Önceki gün, Hıdır Çalar'ın, evinden çıkmasını istediği Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından kentteki bazı mahallelerde protesto gösterileri düzenlenmiş, polis gruplara müdahale etmişti. 

"Gençler provokasyonlardan etkileniyor"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Suriyelilere yönelik eylemlere ilişkin, "Zaman zaman istenmeyen hadiseler olabiliyor ancak bunu bütün Suriyelilere mal etmek ne insani ne de vicdanidir" dedi.  Şahin, emniyetin verdiği aylık rapora göre Suriyelilerin karıştığı olayın yüzde 2 ila 4 arasında değiştiğini anımsattı.

Gaziantep'in en büyük farkının "güven ve istikrar" olduğuna işaret eden Şahin, "Sosyal medyaya baktığımızda gençlerin provokasyonlardan etkilendiğini görüyoruz. Şehirdeki sorunları biliyoruz ve biraz sabır istiyoruz. Bireysel ve toplumsal hareketlerde bir anda hareketlenme olabiliyor. Yalan ve yanlış haberler toplumsal hareketlere dönüşebiliyor. Farklı gruplar var ancak bunları isimlendirmemiz doğru olmaz. İstihbarat birimlerimiz takibini yapıyor. Huzurumuzun bozulmasına müsaade etmeyiz" değerlendirmesinde bulundu.

İş dünyasından sağduyu çağrısı

Kentteki iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Suriyelilere yönelik protestolar nedeniyle sağduyu çağrısında bulundu.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, misafirperver Anadolu insanının bu tür olaylara pirim vermeyeceğini söyledi.

Olaylara soğukkanlı yaklaşmak gerektiğini aktaran Bartık, "Bunu kaosa dönüştürmemek gerek, provokasyona gelmeyelim" dedi.

Bülbülzade Vakfı Suriye Yardım Koordinatörü Mahmut Kaçmazer de yaşananları "talihsizlik" olarak değerlendirdi.

Her iki ülke vatandaşları arasındaki kardeşliğin gelişmesini istediklerini anlatan Kaçmazer, şöyle devam etti:

"Halkımızın misafirperverliğe devam etmesi gerekiyor. Bir kişinin yaptığı yanlışı topyekun değerlendirilmemeli. Hiçbir sorun sokak olaylarıyla çözülmez. Olayları kışkırtmaya çalışanlar emellerine ulaşamayacaktır. Ortada suç varsa gereken yapılacaktır. Bize yakışan misafire sahip çıkmaktır. Kimse duyarsız değil, Suriyeliler de ferdi olaylara üzülüyor. İnşallah bu tür olaylar bir daha yaşanmaz."

Sağlıklı Nesiller Yetiştirme Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yener Doğruer ise birkaç kişinin hatasını genele yaymanın yanlış olduğunu belirtti.

Halkı sağduyuya davet eden Doğruer, "Bu insanlarla yıllardır iç içe yaşıyoruz. İçlerinde akrabalarımız da var. Zor dönemlerinde misafirlerimize yardım elimizi uzatmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

"Türk milleti kardeşlerine yardım etmelidir"

Anadolu Tevhid Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bilgin de yanlış yapan kişiye aynı şekilde cevap vermenin doğru olmadığını vurguladı.

Uğradıkları zulüm nedeniyle ülkelerini terk eden insanlara kucak açılması gerektiğine anlatan Bilgin, "Türk milleti kardeşlerine yardım etmelidir. Birinin işlediği suç yüzünden diğerleri cezalandırılamaz. Ülkesini seven hiç kimse bu tür olaylara karışarak provokasyona gelmez" şeklinde konuştu.

Önceki gün, Hıdır Çalar'ın, evinden çıkmasını istediği Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından kentteki bazı mahallelerde protesto gösterileri düzenlenmiş, polis gruba müdahale etmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.