6 °C

Gebelere özel televizyon geliyor

Sağlık Bakanlığının projesiyle hamilelikle ilgili merak edilen her konunun işleneceği "Gebe TV" yayına başlayacak

Gebelere özel televizyon geliyor

ANKARA -  Sağlık Bakanlığının projesiyle hamilelikle ilgili merak edilen her konunun işleneceği "Gebe TV" yayına başlayacak.

Sadece anne adaylarına değil baba adaylarına da hitap etmesi planlanan "Gebe TV"de, gebeliğe hazırlık ve anne karnındaki bebekteki gelişmeleri hafta hafta işleyen 250'ye yakın video yer alacak.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, önce internetten "gebetv.gov.tr" adresinden, bir süre sonra da uydudan yayın yapacak televizyonda, gebelik öncesi ve hamilelik dönemine ilişkin her türlü bilginin yer alacağını bildirdi. 

Bir kaç ay içinde yayına geçmesi planlanan Gebe TV'de, uzman hekimlerin, gebeliğe hazırlık, gebelik süreci ve doğumla ilgili görüşlerine yer verileceğini anlatan Tontuş, konuyla ilgili animasyonlar da hazırlandığını söyledi.

Tontuş, sadece anne adaylarını değil, baba adaylarını da bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Gebelik döneminde babalara düşen sorumluluklara yer vererek onları da bu sürece ortak etmeyi planlıyoruz. Bu projeyle gebelik öncesi, gebelik ve doğum sonrasında sağlıklı günler geçirmek adına fiziksel aktiviteden, sağlıklı beslenmeye, doğum çantasında bulunması gerekenlerden, aşılara, gereken tüm bilgi paylaşımını yapmayı hedefliyoruz. Gebe TV, toplumumuzda teknolojik gelişmelere bağlı olarak kolay ulaşabilen bilgi kaynaklarının yanlış yoruma açık kapı bırakması nedeniyle sağlık gibi anayasal olarak temel hak olan bir konuda profesyonel yardım ve danışmanlık ihtiyacını karşılayacaktır."

Gebe TV'de, anne karnındaki bebekteki gelişmeleri hafta hafta işleyen 250'ye yakın video yer alacağını belirten Tontuş, her gebelik haftasıyla ilgili 7-8 video hazırlandığını, hamilelerin 9 ay boyunca bu videolardan yararlanarak sürecin normal ilerleyip ilerlemediği konusunda kafalarındaki soru işaretlerini giderebileceklerini belirtti.

Tontuş, Türkiye'de anne ölümlerinin yüz binde 15.4, bebek ölümlerinin ise binde 7.8'e kadar düştüğünü, bunun sağlık çalışanlarının gayreti ve sistemin geliştirilmesiyle başarıldığını kaydederek, "Bu oranların daha da aşağı çekilmesi vatandaşların gayretiyle başarılacak. Artık bireylere de bu konuda görev düşüyor. İşte Gebe TV, vatandaşlara yapılması gerekenlerle ilgili yol gösterecek" ifadesini kullandı. 
"Türkiye, sigara tüketiminde dünyada ilk 10 ülke içinde yer alıyor. 2013 Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) verilerine göre yaklaşık olarak her yıl 15 milyar dolar civarında bir sigara tüketimi hem akciğer kanseri, hem de KOAH hastalığına yol açan en temel unsur. Toplumun orta ve düşük gelir grubundaki haneler alkol ve sigaraya eğitim ve sağlıktan fazla para harcıyor. Sigara tüketimi, başta akciğer kanseri, kardiyovasküler hastalıklar ve KOAH hastalığı olmak üzere yılda 1 milyar doları aşan bir tedavi maliyetine sebep oluyor. Sigaraya ilişkin politikaların devamı, sağlıklı yaşam alışkanlığının geliştirilmesi ile başta tarama olmak üzere koruyucu programların maliyet etkin uygulamasını izleyen 10 yılda yüzde 30'a yakın düzeyde sadece kanserin ekonomik kaybında bir azalmaya yol açıyor. Bu programların maliyeti ise elde edilecek fayda ile karşılaştırma yapılmayacak kadar düşük." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.