5 °C

Gençlere 50 bin liraya kadar hibede imzalar tamam

Başbakan Davutoğlu’nun açıkladığı genç girişimcilere proje karşılığı 50 bin liraya kadar hibe desteğine ilişkin ilk somut adım atıldı.

Gençlere 50 bin liraya kadar hibede imzalar tamam

HÜSEYİN GÖKÇE 

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önceki günlerde açıkladığı pakette yer alan genç girişimcilere proje karşılığı 50 bin liraya kadar hibe desteğine ilişkin ilk somut atıldı. Destek programının uygulayıcısı olacak KOSGEB’in İcra Kurulu, yeni desteği programın açıklandığı gün onayladı. 

Programın detayları Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından 24 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek genç girişimcilik ödül töreninde netleşecek. Hükümet Programı’nın takvime bağlanmış 216 maddelik eylem planının 202 numaralı maddesini oluşturan genç girişimcilere hibe desteği fiili olarak başlıyor. Eylem Planı’nda “Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek” şeklinde ifade edilen destek programı önceki gün yapılan KOSGEB İcra Kurulu’nda onaylandı. 

Buna göre, herhangi bir iş alanında kriterlere uygun proje hazırlayan gençler, proje karşılığında 50 bin liraya kadar KOSGEB’den hibe desteği alabilecekler. Başbakan Davutoğlu, karşılıksız nakdi desteğe ilişkin detayların 24 Aralık Perşembe günü yapılacak Girişimcilik Ödül Töreninde açıklanacağını, bildirmişti. 

Paket kapsamında ayrıca gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği sağlanması da öngörülüyor. Bu destek programının uygulayıcısı ise Hazine. Öte yandan Başbakan Davutoğlu’nun basit usulde vergilendirmeye tabi küçük esnafa uygulanacak 8 bin liraya kadar elde edilen gelire ilişkin muafiyet kapsamında yaklaşık 600 bin esnafın bulunduğu kaydediliyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.