Gezi Parkı'na kaldırım kütüphanesi kuruldu

Beşiktaş'ta gösterici gruba müdahalede bulunan polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul - Gezi Parkı göstericileri söktükleri kaldırım taşları ile Gezi Parkı'na 'mini kütüphane' kurdu. Park'ta çeşitli sağlık hizmetleri de gönüllüler tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Park'ın içinde karnaval havası sürerken Dolmabahçe çatışmalarının da 4. gecesi gözaltılarla tamamlandı.

2-305.jpg

Gece boyunca polisle çatışan ancak sabah saatlerinde dağılan kalabalık sonrasında belediye işçileri Gümüşsuyu'na kurulan barikatları kaldırdı. Bu esnada İstanbul Teknik Üniversitesi bahçesinde durumu protesto etmek isteyen bir grup göstericiyi polis biber gazı ile dağıttı.

4-201.jpg

 

Araç refüje girdi

Dün gece Gümüşsuyu Caddesi'nden Dolmabahçe'ye doğru inen gösterici gruba, Çevik Kuvvet ekipleri biber gazı ve TOMA'lardan sıkılan tazyikli suyla müdahale etti. Polise taş ve şişe atan göstericiler, Maçka Parkı'na doğru kaçarak dağıldı.

1-315.jpg

Polisin Dolmabahçe'ye çekilmesinin ardından tekrar toplanan göstericiler, Gümüşsuyu Caddesi'nin girişine geldi. Göstericiler, İnönü Stadı'nın alt kısmına kadar inerek, caddenin karşısındaki polislerle yoğun şekilde havai fişek attı. Polis ekipleri bunun üzerine yine gruba müdahalede bulundu. Polislerden bir bölümü İnönü Stadı'nın arkasından, diğer kısmı ise Kabataş'tan dolaşıp parkın etrafını sararak, göstericileri İTÜ kampüsünde sıkıştırdı. Burada çok sayıda göstericiyi gözaltına alan polis ekipleri, bu kişileri otobüslere bindirerek emniyete götürdü.    

Bu arada, üzerinde Türk bayrağı olan bir otomobil, polis ekiplerinin önünde refüje girdi. Polislerin yardımıyla çıkarılan otomobil, yoluna devam etti.

Müdahalenin ardından Dolmabahçe'ye çekilen polisler, İETT otobüsleriyle değişime gitti.

3-265.jpg

Taksim'deki durum

Polisin Gümuşsuyu'nda kullandığı biber gazından etkilenenlere Taksim'de göstericiler tarafından kurulan sağlık çadırlarında müdahale edildi.

Öte yandan, Antakya'daki gösterilerde hayatını kaybeden Abdullah Cömert için Taksim Gezi Parkı' nda özel bölüm oluşturuldu. Bu bölümde Cömert'in fotoğrafı ile ''Abdullah Cömert onurumuzdur" ve "Her yer Taksim, her yer direniş" pankartları yer aldı.

Çeşitli sağlık malzemelerinin ücretsiz dağıtıldığı Gezi Parkı'nda ayrıca, isteyenlerin kitapları ücretsiz alıp okuyabileceği mini kütüphane oluşturuldu.

Etiketler