27 °C

”Görevimin son dakikasına kadar başındayım”

Son gelişmeleri değerlendirem Org. Başbuğ, istifa haberleriyle ilgili olarak, "Ben görevimin son dakikasına kadar başındayım. Kendimi teğmen gibi hissediyorum" dedi

”Görevimin son dakikasına kadar başındayım”

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, "Belki bazı açılardan Silahlı Kuvvetler olarak tabii zor bir dönemden geçiyoruz, bunlar tartışmasız. Ama iftiharla söylüyorum Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu dönem de bu dönem" dedi. 

Orgeneral Başbuğ, Küresel Terörizm ve Uluslarası İşbirliği Sempozyumunun Merkez Orduevinde yapılan resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Aşağıdan bir şey var mı? Homurtu" şeklindeki sorusuna "Madem sordunuz bir yerde de söyledim. Şimdi de söyleyeyim. Tabii ben kendi dönemimle ilgili... Belki bazı açılardan Silahlı Kuvvetler olarak tabii zor bir dönemden geçiyoruz, bunlar tartışmasız. Ama madem sordunuz iftiharla söylüyorum Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu dönem de bu dönem. Silahlı Kuvvetler'in en disiplinli olduğu, birlik bütünlük içinde olduğu dönem de bu dönem" yanıtını verdi.

Mühimmat yüklü kamyon olayı

Bir gazetecinin, "Birkaç kez kurumlararası çatışmadan duyduğunuz endişeyi dile getirdiniz. Keza Başbakan, Cumhurbaşkanı aynı şekilde. Son olarak kamyon ihbarındaki ifadelere bakıldığı zaman, ki o ihbar ciddiye alındığı için tepki gösterdiniz..." şeklindeki ifadeleri üzerine Orgeneral Başbuğ, gazetecilere ihbar e-mail'ini okuyup okumadıklarını sordu.

Bazı gazetecilerin okuduklarını belirtmesi üzerine Orgeneral Başbuğ şöyle devam etti:

"(Bombalar Nevruz'da kullanılacak) diyor. 'Muş'da kullanılacak, Güneydoğu'da kullanılacak' diyor. Beni tepki vermeye zorluyorsunuz. Orada çizilen senaryo, hakikaten bırakın askerleri siz bile kabul ediyorsanız. Böyle bir senaryo var diye. Bittik o zaman. Cidden, olur mu öyle şey" dedi.

Bir gazetecinin, "Sizin yayınladığınız bir emir var. Polisle herhangi birşey olmaması yönünde. O konudaki hassasiyetiniz sonuç verdi. Ama bu yöndeki çabaların devam edeceği yönündeki endişeniz ne noktada?" şeklindeki sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, "Umarım herkes gerekli olan mesajı ve ikazı almıştır. Böyle birşey olmaz. Aldığını zannediyorum ben" dedi.

Kozmik oda belgeleri

"Kozmik odadaki belgeleri incelemek için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından bir talebiniz oldu mu?" sorusunu yanıtlarken Orgeneral Başbuğ, "Kozmik odadaki belgelerin ne olduğunu biz biliyoruz. Kozmik oda veya neyse işte orada hangi belgeler olduğunu biz biliyoruz. Biz hepsini biliyoruz" diye konuştu.

Avukatların belgelere ulaşmadığının belirtilmesi üzerine Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

"Gayet doğal. Savcı ne yapıyor? İddianamesini hazırlıyor. Soruşturma nedir? Gizlidir. İddianame çıksın bakalım. Bekliyoruz. Biz daha önce bunu açıkladık, bu olayla ilgili olarak. Ne var ne yok. Çünkü bizim içimizde oldu bu olay. Orada bizim soracağımız hiç birşey yok."

"Ben görevimin son dakikasına kadar başındayım"

Bir gazetecinin, "(Komutanlar istifa edecek mi?) soruları sürekli gündeme geliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz? Bu sizi rahatsız ediyor mu?" sorusu üzerine Orgeneral Başbuğ, "Memnun mu olacaksınız istifa edersek. Hiç kimseyi memnun etmek gibi bir görevimiz yok. Ben ne dedim, 'Ben görevimin son dakikasına kadar başındayım.' Ben kendimi teğmen gibi hissediyorum. 50 yıldır bu üniformayı giyiyorum. Ben kıtaya gittiğim zaman teğmenle tartışırım ve kendimi teğmen gibi hissederim. Bugün de kendimi teğmen gibi hissediyorum" diye konuştu.

Gazetecilere "teğmen"in ne demek olduğunu soran Orgeneral Başbuğ, "teğmen" kelimesinin öz Türkçe olduğunu ve bu ismi Atatürk'ün koyduğunu söyledi.

Orgeneral Başbuğ, "Bazen biz teğmeniz, bazen orgeneraliz. Bazen teğmen olacağız, bazen orgeneral olacağız. Teğmen olmak gereken zamanlar da var. Teğmen hücum eden demek. Onun için bazen teğmeniz. Ben teğmenliği çok severim en sevdiğim rütbedir" dedi.

Medyanın kamusal bir görev yaptığına işaret eden Orgeneral Başbuğ, şöyle devam etti:

"Bizim sizlere doğruyu söylememiz gerekir. Belki siz aradığınızda biz de olayı tam bilmiyoruzdur ki? Bugün İkinci Başkan'ın askeri sevkıyat yapan kamyonun durdurulmasıyla ilgili sözlerini okudunuz mu? Araç başındaki astsubay çocuk 'Bana bir müsaade edin komutanlarıma bilgi vereyim' diyor... İnşallah ders olur."

Erzincan iddianamesi

Bir gazetecinin "Siyasi iktidar ile asker arasında bir uyum vardı kırıldı" demesi üzerine Orgeneral Başbuğ, şöyle konuştu:

"Yok hayır katılmıyorum. Böyle şey olur mu? Katılmıyorum. Yanlış. Doğru bir izlenim değil. Biz devlet adamıyız, ben her zaman söyledim. Devlet adamlığında devlet adamı niteliği olur. Problemleriniz olur konuşacaksınız, diyalogla çözeceksiniz. Ona katılmıyorum." 

@page@

Orgeneral Başbuğ'un, "Erzincan iddianamesini okudunuz mu?" sorusuna bir gazetecinin "Yüzeysel okudum" yanıtını vermesi üzerine Orgeneral Başbuğ, "Yüzeysel olmaz. Ama okuyun. Ordu komutanı ile ilgili bölüm bir sayfa. Onu okuyun. Ondan sonra yorum yapın. Benim üzerinde durduğum nokta o." 

Bir soru üzerine siyasetle ilgili soruları yanıtlamayacağını belirten Orgeneral Başbuğ, bir gazetecinin "Sözde soykırım ile ilgili Ermeni tasarılarının bazı ülkelerce kabul edilmesini tehdit olarak algılıyor musunuz?" sorusu üzerine, "Ciddi bir konu. Devletimizin ilgili kurumları başta Dışişleri, tabii bu konuyla ilgilendiklerini değerlendiriyorum. Ciddi bir konu" dedi.

"Çok zor bir dönemde görev yaptığınızı düşünüyor musunuz?" şeklindeki soru üzerine de Orgeneral Başbuğ, "Zor dönemlerde görev yapmak daha onurlu. Her dönem zordur. Ben, 'Bu dönem zordur' demek istemem. Her dönemin kendisine göre zorlukları var" yanıtını verdi.

Profesyonel orduya geçiş

Orgeneral Başbuğ, verdikleri sözleri hep tuttuklarını ifade ederek, TSK üniformasını 1957 yılında askeri liseye girdiğinden bu yana 53 yıldır giydiğini söyledi. Subaylığa 1962 yılında terfi ettiğini ve fiili hizmet olarak 48 yıldır görev yaptığını anlatan Orgeneral Başbuğ, bunun bir rekor olduğunu belirtti.

Orgeneral Başbuğ, şöyle devam etti:

"Bakın isterseniz bir arayın, yok. 47 var, 46 var. Niye bunu, rakamı söylüyorum; 53 yılın da arkasındayım, 48 yılın da arkasındayım. Söz verdik, söylediklerimizin arkasındayım. Ne dedim geçen iki sene evvel 'Komando tugaylarını profesyonel yapacağız.' Toplam 6 tugay zaten. Türk ordusunun tamamını profesyonel yaparsanız maaşınız kalmaz, yapamazsınız, mümkün değil. Ne dedik, '6 komando tugayını profesyonel yapacağız' dedik. Bunu söyledik, deklare ettik. Eğirdir'de söyledik. Şu an neredeyiz? Şırnak Akçay'da tugayımız var. Çakırsöğüt'te Jandarma Komando Tugayımız var. Şu anda bir jandarma komando tugayımız yüzde 100 profesyonel. Geriye kaldı 5 tugayımız. Bunlar da bugün itibarıyla yüzde 88 profesyonel oldu. Ümit ediyorum ki Temmuzda bu projeyi tamamlayacağız. Diğer 5'ini de tamamlayacağız."

"Tugayların profesyonelleşmesi terörle mücadelede nasıl bir etki yaratacak?" sorusuna Orgeneral Başbuğ, "Önemli. Ben her zaman söylüyorum Mehmetçiğin motivasyonunu profesyonelde bulamazsınız. Bu gerçek. Bizim Mehmetçik başka. Mehmetçik geliyor motivasyonu muazzam. Söylememe gerek var mı? Bu mücadelede süreklilik de tecrübe de çok önemli. Dolayısıyla bu projeyi söz verdik bitiriyoruz" yanıtını verdi.

Terörle mücadele

Bir gazetecinin, "Terör eylemlerinde bir azalma görülüyor. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusunu Orgeneral Başbuğ, "Bu aslında normal bir süreçtir. Kış dönemi biraz daha sakindir. Mart, Nisan bakın eski dönemlerde de bu normal, rutin süreç diyelim" diye yanıtladı.

Orgeneral Başbuğ, "Bütün bu itiş kakışlar iktidarla cephedeki terörle mücadele eden askeri olumsuz yönde etkiliyor mu?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Bakın hep aynı suali soruyorsunuz. Benim prensiplerimde bölük komutanı, bölük komutanlığını yapacak, tabur komutanı, tabur komutanlığını, tugay, tugay. Herkesin sorumluluğu, yetkisi farklı. Ben hiçbir zaman bölük komutanının Genelkurmay Başkanlığı yapmasını kabul etmem. Herkes kendi görevini yapacak. Herkes kendi sorumluğunu bilecek. Ama onların bir üstü de onları bilgilendirecek. Tabii ki onların da kafasında bazı sualler olacak, onları da bilgilendirmek lazım."

Sivil iktidar-asker ilişkisi

Bir gazetecinin, "Sivil iktidar asker ilişkisi ne zaman rayına oturur? Seçim döneminden sonra mı davaların bitişinden sonra mı, tahminiz ne?" sorusunu yanıtlarken Orgeneral Başbuğ, "Sivil asker ilişkileri açısından biraz da doktrinel diyelim, kim konuşuyor en açık?" diye sordu. Gazetecinin, "Siz konuşuyorsunuz" sözleri üzerine Orgeneral Başbuğ, şunları kaydetti:

"Ne zaman konuştuk 14 Nisan 2009. Bizim görüşümüz o. Devam ediyor, bir farklılık yok. Sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak, 14 Nisan 2009'da Harp Akademilerinde dile getirdik. Belki akademik diyebilirsiniz, belki teorik diyebilirsiniz. 14 Nisan 2009'da sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak ne söylediysem bugün de aynı noktadayım. Bir sorun da görmüyorum, sivil asker ilişkileriyle ilgili olarak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap