15 °C

Göstericilerin hastane kayıtları doğrudan Emniyet'e mi gidiyor?

Göstericilerin hastane kayıtları doğrudan Emniyet'e mi gidiyor?

 

ANKARA – Türk Tabipleri Birliği göstericilerin isimlerinin hastanelerde ayrı formalar kaydedilmesi uygulamasına itiraz etti. 
TTB'den yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği tarafından hastanelere gönderilen form ile son günlerde yaşanan eylemlerdeki polis müdahalesiyle yaralananların ayrı bir forma kaydedilmesinin istendiği belirtildi. 
Söz konusu formun polise vermek üzere hazırlandığına ilişkin genel kanaatin de etkisiyle, yaralananların hastanelere başvurmaktan kaçındığını kaydeden TTB, "Gösteriler karşısında kimi yerlerde ağır polis baskısı hepimizin gözü önünde yaşanmaktadır. Kullanılan gaz bombalarının ölçüsüz fazlalığının yanı sıra kişileri hedef alarak kullanılmaları da göstericilerin ölümcül yaralanmalarına neden olmaktadır" dedi. TTB açıklaması şöyle devam etti: 
"Bütün bunlar ortada iken, bir yandan da kişilerin iyi bir tıbbi bakım olanağına erişmeleri önüne engel konulması yaşam hakkının korunması ve nitelikli sağlık hizmetine erişim hakkının sağlanmasına katkı yapmamaktadır. 
Sağlık Bakanlığının görevi, kim olduğuna bakmaksızın, ihtiyaç duyanlara en iyi tıbbi yardımda bulunulmasını sağlayacak olanaklar yaratmaktır. Bu anlamda, gösterilere katılanlardan yaralananları polise bildirmek; en azından yurttaşlarda bu yönde güvensizliğe neden olabilecek tutumlardan kaçınmak Sağlık Bakanlığının özenle gözetmesi gereken bir yaklaşımdır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap