9 °C

Gözler bu kez ABD'de

Dün Avrupa Merkez Bankası kararları ile hareketlenen piyasalarda bugün ise ABD tarımdışı istihdam verisi bekleniyor

Gözler bu kez ABD'de

İSTANBUL - Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirimi ve önlem paketi açıklamasının gelişmekte olan piyasalara girişlerin hızlandırmasıyla kur ve faiz dün gerilerken, piyasalar bugün açıklanacak ABD tarımdışı istihdam verisini bekliyor. Bugün saat 15:30'da ABD'de mayıs ayı tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri açıklanacak. Tarım dışı istihdamın mayısta 218,000 artmasını; işsizlik oranının ise yüzde 6.4 olarak açıklanması bekleniyor.

Dün bir ara 2.0947'ye kadar gerileyen Dolar/TL, bugün 2.10'un hemen üzerinde seyrediyor. Tahvil-bono piyasasında da 24 Şubat 2016 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi kasım başından bu yana en düşük olan yüzde 8.20'ye kadar geriledikten sonra bugün yüzde 8.28 seviyesinde.            

TEB Stratejisti Erkin Işık, ECB adımlarının risk iştahını canlandırdığını ve TL'nin 16 gelişmekte olan piyasa para biriminden oluşan sepete göre daha iyi performans gösterdiğini söyleyerek, "İki ay sonrasının aylık swap faizi yüzde 7.7 seviyesinden fiyatlanıyor ki bu gelecek iki toplantıda 150 baz puanlık faiz indirimi anlamına geliyor. Kredilerde iyileşme, yüksek enflasyon ve TL'de belirgin değerlenme olmadığını göz önünde bulundurduğumuzda bunu abartılı buluyoruz" dedi.

Ancak Işık, güçlü bir tarımdışı istihdam verisinin ABD tahvil faizlerinde son dönemdeki yukarı hareketi canlandırabileceğini ve TCMB'den agresif bir gevşeme beklentilerini
frenleyebileceğini söyledi.

ABD Hazine tahvillerinin fiyatları, ECB'nin faizleri rekor düşük seviyelere çekmesinin ve destekleyici yeni önlemler açıklamasının ardından dün yükseldi.

ABD'nin gösterge 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi dün yüzde 2.58 seviyesinde yer aldı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) düşük enflasyon ile mücadele etmek ve euro bölgesi ekonomisini desteklemek için geniş kapsamlı önlemler alarak faizleri düşürürken, bankalara uzun vadeli kaynak sağlayacağını açıkladı.

Politika faizini 10 baz puan düşürerek yüzde 0.15'e indiren ECB, mevduat faizini eksi yüzde 0.1'e düşürdü. Mevduat faizindeki bu düşüş ECB'nin paralarını merkez bankasına yatırmak isteyen bankalardan yüzde 0.1 faiz alacağı anlamına geliyor.

Nicel gevşeme olarak bilinen geniş kapsamlı doğrudan tahvil alımları gibi bir programı henüz başlatmayan ECB Başkanı Mario Draghi, ihtiyaç duyulması halinde yeni önlemler alınacağını söyledi.

Draghi, stres testleri dolayısıyla şirket ve işletmelere kredi vermekten çekinen euro bölgesi bankalarına dört yıl içinde 400 milyar euro kaynak sağlayacak bir programın da çerçevesini çizdi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.