8 °C

Gözler en kritik YAŞ'ta

Dört gün sürecek Yüksek Askeri Şura toplantısı başladı. Balyoz davası kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 11 muvazzaf generalin terfi durumu merak ediliyor.

Gözler en kritik YAŞ'ta

ANKARA - Yüksek Askeri Şura (YAŞ), Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personelinin terfi ve emeklilik durumları ile gündemdeki diğer konuları değerlendirmek üzere toplandı.

Balyoz Davası gölgesinde gerçekleşecek bu yılki şurada, Balyoz Davası kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılan 11 muvazzaf generalin terfileri merak ediliyor.

Toplantıya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atila Işık, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Orgeneral Bekir Kalyoncu, Donanma Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Genelkurmay İkinci Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balanlı katılıyor.

Şura'da terfi sırasında bulunan general, amiral ve albayların bir üst rütbeye yükseltilmesi, general ve amirallerin görev sürelerinin uzatılması ve emeklilik işlemleri ele alınacak.

Disiplinsizlik ve ahlaki durumları nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılacak personelin durumları ile TSK'yı ilgilendiren diğer konular da toplantıda görüşülecek.

Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları ile diğer general ve amiral atama işlemleri, Yüksek Askeri Şura faaliyetleri dışında, özel kanunlarla belirlenen esas ve usullere göre yapılıyor.

Şura kararlarının 4 Ağustos Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulmasının ardından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

 

YAŞ üyeleri Anıtkabir'de

Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında Genelkurmay Başkanlığı Karargahında yürütülen çalışmaların ardından Anıtkabir'e gelen şura üyeleri, üzerinde "YAŞ üyeleri" yazan kırmızı ve beyaz karanfillerden oluşan çelenkle Aslanlı Yol'dan yürüdü.

Erdoğan'ın Atatürk'ün mozolesine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.

Daha sonra, Erdoğan başkanlığındaki heyet, Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti.

Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Erdoğan, deftere şunları yazdı:

"Cumhuriyetimizin 87. kuruluş yıl dönümünü idrak ettiğimiz bu dönemde ülkemizi daha demokratik, daha istikrarlı, daha güvenli, daha güçlü ve daha aydınlık yarınlara hazırlamanın milletçe özverili mücadelesi içindeyiz. Milletimizin göz bebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de ülkemizin güvenliği için fedakarca hizmet veriyor. Bütün kurum ve kuruluşlarımızın ortak dayanışma duygusu içinde hareket ediyor olması, cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefine ulaşma yönündeki azmimizi ve ümidimizi artırıyor. Değişen, dönüşen, yenilenen şartlar karşısında daima hazırlıklı ve donanımlı olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz açısından Yüksek Askeri Şura çalışmaları büyük önem taşımaktadır. Bu inançla Ağustos 2010 Yüksek Askeri Şura çalışmalarının ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.