10 °C

Gül: Hepimizi çok üzüyor

YGS ve ALES'te yaşananları değerlendiren Gül, "Cumhurbaşkanı çocuğu da olsa ayrıcalık söz konusu olmaz. Bu anlayışın zedelenmesinden çok rahatsızım" dedi.

Gül: Hepimizi çok üzüyor

ANKARA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ÖSYM'nin yaptığı bazı sınavlara ilişkin iddialar konusunda, "Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor. İsterse Cumhurbaşkanı çocuğu olun, bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık söz konusu olmaz. Bu anlayışın zedelenmesinden doğrusu çok rahatsızım” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "YGS ile ilgili sorunlar bitmemişken, ikinci basamak sınavının belki ertelenmesi de gündemde. Şimdi bir de bu ALES'te hatalı kitapçık basılması, sorunlu salona yedek kitapçık gönderilmemesi gibi yeni sorunlar eklendi. Bu aşamada devreye girmeyi düşüyor musunuz? ÖSYM Başkanı'ndan bilgi aldınız mı? Burada sorumlu kim?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Bu gelişmeler hepimizi çok üzüyor. Beni de çok üzüyor. Çünkü Türkiye'de şöyle bir anlayış vardı, ister Cumhurbaşkanı çocuğu olun, ister Başbakan, Meclis Başkanı çocuğu olun, isterseniz Türkiye'nin en zengin insanının çocuğu olun, bu tip sınavlarda herhangi bir ayrıcalık söz konusu olmaz. Puanınız ne ise ona göre bir yere yerleşirsiniz. Bu anlayışın zedelenmesinden doğrusu çok rahatsızım tabii ki.  Ama gerçekten böyle bir durum var mı, yok mu bunu yargı süreci belirleyecektir. Savcılar görevleri başındadır. Ve savcılar çok uzmanlık isteyen bir alan olduğu için bu alan, bütün uzmanlar da onların emrindedir. Dolayısıyla o uzmanlarla bu işleri incelemektedirler. Ve neticede onları söyleyeceği şey hepimizi tabii ki tatmin edecektir ve doğru kararı da onlar verecektir. Ama doğrusu söylediğim bir anlayış vardı. Bu anlayışın zedelenmemesi gerekir. Umut ederim ki en kısa süre içerisinde yargı bununla ilgili neticeyi açıklar, biz de hepimiz ona göre hareket ederiz."

Aracı kundaklanan ODTÜ'lü öğrenci

"Çankaya Köşkü'nde kabul ettiğiniz öğrenci heyetinden ODTÜ'yü temsil eden öğrencinin aracının kundaklandığı haberi geldi. Rektöre atfedilen, "O konuşmayı yapıyordun, başına böyle bir şey geldiğini bilmen lazımdı' diye söz var. Bu araç kundaklama olayını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine ise Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'dan bu olayla ilgili bilgi aldığını, her iki yetkilinin de konuyu yakından takip ettiklerini ve her şeye vakıf olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Doğrusu açık söyleyeyim, kanunsuz hiç kimseye fırsat vermeyiz. Türkiye'de hukuk, nizam, mevcut kanunlarımız, beğeniriz, beğenmeyiz, bunları değiştirmenin yolu vardır. Bunun dışında, böyle zorla insanları susturmaya veya terör estirmeye veya başka konularda herhangi bir şekilde sindirmeye, bunlara asla izin verilmez" şeklinde konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.