25 °C

Gül: Suriye için bir çıkış stratejisi yapılmadı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Suriye'ye karşı başlatılan silahlı mücadelenin bir çıkış stratejisi yapılmadı." dedi.

Gül: Suriye için bir çıkış stratejisi yapılmadı

Abdullah Gül, Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet ve Liderlik Okulu tarafından bu yıl 9'uncusu düzenlenen 'Diplomat Okulu' programının açılışına katıldı. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Suriye'ye karşı başlatılan silahlı mücadelenin bir çıkış stratejisi yapılmadığı için, dengeler iyi hesaplanmadığı için, neticede bugünkü büyük siyasi boşluk, perişan durum ortaya çıkmıştır. Çok iyi tanıdığımız şehirler Şam, Halep gibi bakmaya kıyamayacağınız şehirler yerle bir olmuştur. Onun için dış politikada bilgi, tecrübe ve geleceği öngörmek için analiz çok önemlidir" dedi.

Abdullah Gül konuşmasında, eğitimden yakın dünya tarihine, diplomasi ve Türkiye'nin güncel dış politikası konularına kadar bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Devletlerin çok önemli sorumluluk alanlarından birisinin dış politika olduğunu belirten Gül, dış politikayı bunu yürütenlerin milli menfaatleri, çıkarları en iyi şekilde korumaları gerektiğini vurguladı.

"Cumhurbaşkanı olduğum dönemde üniversitelere bir yazı gönderdim"

Bugün dünyada yaşanan birçok olayda sorunun kaynağının 1. Dünya Savaşı'na uzandığını belirten Gül, "İşte bu savaştan sonra ortaya o kadar önemli olaylar ortaya çıktı ki, bunların acılarını hala yaşıyoruz. 2010 yılında Cumhurbaşkanı olduğum dönemde üniversitelere bir yazı göndererek dedim ki; 'Birinci Dünya Harbi'nin 100. Yıl dönümü geliyor. Dolayısıyla şimdiden ciddi projeler yapın, hazırlıklar yapın, konferanslar düzenleyin.' Maalesef 2014 - 2017 yılları arasında çok az sayıda yayın gördüm, ama yurt dışına gittiğimde kitapçılara girdiğimde, özellikle son bir iki sene içinde bütün raflar, Birinci Dünya Harbi ile ilgili kitaplarla dolu. Tabi ki hiçbir şey için geç değil. Eminim ki Türkiye'de de birçok çalışma yapılıyor" diye konuştu.

"Dış politika önce evinde başlar"

Abdullah Gül, bir ülkenin mutlu ve güçlü olabilmesi için güçlü bir demokrasisinin, güçlü bir ekonomisinin ve çok sağlam doğru bir dış politikanın muhakkak yürütülmesi gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

"Eğer bir ülkede bunlar söz konusu değilse o ülkede karışıklıklar olur, bir ileri gidersiniz bir geri gelirsiniz, zaman büyük mücadelelerle geçer ve gider. Onun için demokrasi dediğimde, hukukun üstünlüğü dediğimde, evrensel standartlar da almamız lazım. Dış politikada da bu böyledir. Dış politikasının güçlü olabilmesi için, bir ülkenin önce evinin içinin düzenli olması lazım. Evinin içi düzenli olmayan bir ülkenin, çok güçlü bir dış politika güdebilmesi mümkün değildir. Onun için hep, 'dış politika önce evinde başlar' derler."

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap