29 °C

Gül ve Erdoğan iftarda buluştu

Halef-selef cumhurbaşkanları Erdoğan ve Gül, İstanbul'da bir iftarda buluştu. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yaptığı konuşmada, "Ortadoğu politikamızı gözden geçirmekte fayda var" ifadesi dikkat çekti

Gül ve Erdoğan iftarda buluştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Dostluk Derneği'nin düzenlediği iftar programına katıldı.

Burada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önce kürsüye davet edilen Abdullah Gül, Türkiye’nin dış politikalarını eleştirerek, "Henüz Ortadoğu'da Filistin meselesi çözülmemişken, kalıcı barış sağlanmamışken, İslam ülkelerinin kendi kendini tüketiyor olması gerçekten çok acıdır. Bu bakımdan inanıyorum ki; Türkiye olarak bu ülkelere yardımcı olmak durumundayız. Bunun için de şüphesiz ki; hepsiyle ilişkimizi geliştirmeliyiz” dedi.

Gül, “Libya'dan Mısır'a kadar, Yemen'den bütün Körfez ülkelerine kadar, nasıl bir zamanlar onlara ilham olduysak, yeniden bu ülkelere ilham olucu, yol gösterici olacağı bir duruma gelmek gerekir. Bu anlamda açıkçası, Ortadoğu ve Arap politikalarımızı daha gerçekçi bir şekilde gözden geçirmenin de faydalı olacağı kanaatindeyim. Çünkü bölgede başka bir gelişme de söz konusu. Büyük bir kaos ortaya çıkarsa, bu kaosun içerisinden çıkacak, hiç tahmin etmediğimiz sürprizlerle karşı karşıya kalabiliriz" diye konuştu.

Erdoğan: Halkı arkasına alanlar galip oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Ömrünü sadece engel çıkarmaya adamış çevreler var. Onlar mağlup oldu. Halkı arkasına alanlar, hakka teslim olanlar galip oldu' dedi. Erdoğan, 40 yıl boyunca millete hizmet etmekten asla usanmadıklarını, çıktıkları kutlu yolda, milletle her zaman aynı istikamette yürüdüklerini, millete mahcup olacak, güvenini sarsacak, gönül bağını tahrip edecek bir yola asla tenezzül etmediklerini söyledi.

İhanet edenlerin, hırsına yenik düşenlerin, korkanların, egolarının kurbanı olanların, nefesi kesilenlerin elbet çıktığını, onları oldukları yerde bıraktıklarını ve yola devam ettiklerini anlatan Erdoğan, bu süreçte darbe teşebbüslerine, provokasyonlara, sabotaj girişimlerine maruz kaldıklarını ama asla mücadeleden vazgeçmediklerini, istikameti değiştirmediklerini, duruşlarını bozmadıklarını belirtti.

Sadece içeriden değil ulusal ve uluslararası baskı gruplarının da her türlü oyunu oynadığını, yılmadıklarını, usanmadıklarını üzerine üzerine gittiklerini dile getiren Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Zira biz biliyorduk ki hakimler hakimi olan sadece Allah'tır. Zor ve meşakkatli bir sefere çıktığımızı, uzun bir yolun yolcusu olduğumuzu biliyorduk. Çünkü ömrünü sadece çelme takmaya, engel çıkarmaya, bozgunculuğa adamış bir çok çevre var. Aynı şekilde tüm umudunu, darbeye provokasyona, manipülasyona, iç ve dış vesayet odaklarının baskılarına bağlamış olanlar var. Yürümediler mi? Yürüdüler. Cübbeleriyle yürüyenler oldu. Neticesi ne oldu? Koskoca bir hiç. Onlar mahcup oldu. Onlar mağlup oldu. Halkı arkasına alanlar, halkın çizdiği istikamette gidenler, hakka teslim olanlar galip oldu. Biz ise bugüne kadar her ne yaptıysak, bunlara rağmen yaptık. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap