0 °C

Gün İçi Yorumu: AUD/USD

Gün İçi Yorumu: AUD/USD

Eda Karadağ / İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzman Yarıdmcısı

Avustralya Merkez Bankası (RBA) toplantılarını incelediğimizde, 2014 yılında faiz oranlarında hiçbir değişikliğe gitmeyerek %2.50 oranında sabit bıraktığını görüyoruz. 2015 yılına baktığımızda ise, Avustralya Dolarında ki hızlı değerlenmenin bir miktar önüne geçebilmek için 3 Şubat tarihindeki RBA toplantısında faiz oranlarında 25BP indirime giderek %2.25’e, ardından 5 Mayıs tarihinde de 25 BP’lık bir indirime giderek %2.00’a düşürdüğü görülüyor. 2015 yılı içerisinde bugüne kadar 2 toplantısında faiz oranlarında toplamda 50BP bir indirime gidildi. Şu anda en yakın RBA toplantısı 7 Temmuz tarihinde yapılacak. Piyasaların beklentisi Temmuz ayı toplantısında da %2.00 faiz oranında değişikliğe gitmeyeceği yönünde. Avustralya’da ki ekonomik göstergeleri incelediğimizde, Avustralya’nın 22 Nisan tarihinde açıklanan enflasyon verisinde birinci çeyreğe ait rakam %1.3 olarak açıklandı. Piyasaların beklentisi %1.7 oranında açıklanması yönündeydi. Bir sonraki enflasyon rakamı 22 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. 1.çeyrek büyüme rakamı 3 Haziran tarihinde %2.3 oranında açıklandı. Beklenti %2.4 oranında bir artış yaşanacağı yönünde. Ülkedeki istihdam piyasasına baktığımızda ise en son 11 Haziran tarihinde açıklanan Mayıs ayına ait işsizlik oranı %6.0 olarak açıklandı ve 6.1%’den %6.0’a azalma görülmesi istihdam piyasası için olumlu olarak algılanabilir. Genel resme baktığımızda, ülke ekonomisinde olumlu  ekonomik göstergelerin açıklanması ülke para biriminin güçlü duruşunu da korumasına destek olduğunu söyleyebiliriz. 

Geçtiğimiz hafta 16-17 Haziran tarihlerinde yapılan Fed toplantısından gelen açıklamalar güvercin tonda algılandığından, Dolar endeksinin değer kaybetmesine yol açmıştı ve bu nedenle AUDUSD paritesinde alımların hızlandığını gördük. Parite Fed etkisiyle 0.7840 direncini kırmasına rağmen buralardan geri dönüşler görüldü ve yeniden 0.77’lerde dalgalandığını gördük. Teknik olarak incelediğimizde, 0.7790 ara direncine oldukça yakın seyreden AUDUSD paritesinde bu direncin yukarı yönde kırılması durumunda 0.7840 direncini takip ediyor olacağız. Ancak Dolar tarafında bir değerlenme oluşursa bu durumda paritede satış baskısı hızlanabilir ve 0.7665 destek seviyesi hedeflenebilir. 17:00’da ABD’den mevcut konut satışlarını takip ediyor olacağız. 

Dirençler: 0.7790/0.7840/0.7930
Destekler: 0.7665/0.7595/0.7550

capture-20150622-162515.jpg

aud_.jpg

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.