10 °C

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Gün İçi Yorumu: EUR/USD

Seda Yalçınkaya İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

EUR/USD paritesi, gün içerisinde 1,1330 – 1,1180 seviyeleri arasında dalgalı seyretti. Sabah saatlerinde Mayıs ayına ait Fransa üretici fiyat endeksi piyasa beklentisine paralel olarak açıklandı. Verinin açıklandığı sırada 1,13 seviyesinden aşağı yönde ivme kaybı 1,1245 seviyesine dek devam etti. Diğer yandan, Yunanistan ile Avrupa Birliği arasındaki görüşmeler gittikçe kızışıyor. Yunanistan meselesi belirsizliğini sürdürürken, EUR/USD paritesi üzerinde net bir fiyatlama şimdilik oluşturmuyor. 

Tepki hareketleri ile sınırlı kalan haberlerin yerini Yunanistan aleyhine bir sürece bırakması durumunda parite üzerinde aşağı yönlü ciddi bir baskı hissedebiliriz. Bugün ABD tarafında açıklanan veriler paritenin ani fiyatlanmasına neden oldu. Mayıs ayı ABD perakende satışlar aylık bazda beklentiye paralel %1,2 oranında açıklanırken, bir önceki aya ait veri %0,0 oranından %0,2 oranına revize edildi. Çekirdek perakende verisi ise %0,8 olan beklentinin üzerinde %1,0 düzeyinde açıklandı. 

Verinin ardından parite 1,1180 seviyesine kadar geri çekildi. Ancak her hafta açıklanan işsizlik başvurularının artış göstermesi paritenin kısa vadeli yükseliş hareketini destekledi. Son iki gündür EUR/USD paritesinde 1,1280 – 1,1320 seviyeleri arasında işlemlerin yoğunlaştığını görüyoruz. 

1,1320 seviyesi üzerinde euroda alıcıların zayıfladığı parite 1,1390 üzerinde kuvvet bulamıyor. Mevcut durumda, 1,1210 destek seviyesinin altına geçilmesi ve zayıflamanın devam etmesi durumunda ilk etapta 1,1160 ara destek ve 1,1130 seviyeleri takip edilebilir. Ancak 1,1210 seviyesinden yukarı yönde geri dönüşlerin gerçekleştiğini görüyoruz. Bu seviyenin üzerindeki seyirlerde ağırlıklı olarak fiyatlandığı 1,1280 – 1,1320 seviyeleri tekrar test edilebilir.

http://analiz.integralmenkul.com.tr/uploads/analizler/EURUSD_20150611164455.png
aaaa-004.jpg

http://www.integralmenkul.com.tr/

http://www.integralforex.com.tr/

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır ve yalnızca bilgilendirme amaçlı ve kişisel kullanım içindir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap